W środę Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji (tzw. lex TVN), która ogranicza możliwość nabywania udziału w polskich mediach przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W środę posłowie przyjęli także poprawki do KPA.

Stany Zjednoczone wyraziły z tego powodu "głębokie zaniepokojenie". Władze w Waszyngtonie wspólnie z Izraelem pracują nad odpowiedzią na zmianę  przepisów dotyczących m.in. możliwości dochodzenia roszczeń w postępowaniu administracyjnym. Zmiana, która wzbudza najwięcej kontrowersji, mówi o tym, że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej, np. w sprawie odebranego mienia,  niemożliwe będzie wszczęcie jej zakwestionowanie, nawet jeśli została wydana z naruszeniem prawa.

"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni przepisami przyjętymi przez Polskę, które poważnie ograniczają restytucję mienia ocalałych z Holocaustu skonfiskowanego w czasach komunistycznych oraz projektowi przepisów, które osłabią wolność mediów w Polsce" - napisał w oświadczeniu sekretarz stanu USA, Antony Blinken.

Czytaj także: Politycy Solidarnej Polski odpowiadają USA. Wspominają wojnę

Stanowisko Stanów Zjednoczonych przedstawił również chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. "Obawy USA dotyczące przyjętych ostatnio projektów ustaw zostały jasno wyrażone w oświadczeniu Antonego Blinkena. USA i Polska mają historycznie silne relacje i pozostają przyjaciółmi oraz lojalnymi sojusznikami. Te kwestie mogą być rozwiązane w zgodzie z trwałymi wspólnymi wartościami demokratycznymi" - napisał na Twitterze.