fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Iracka agencja informacyjna: Armia USA opuści Irak

AFP
Irak i USA potwierdziły wolę wycofania wojsk USA z Iraku, nie ustalając jednak ram czasowych - podała INA, iracka agencja informacyjna, powołując się na premiera Iraku, Mustafę Al-Kadhimiego.

Al-Kadhimi stwierdził, że "strategiczny dialog między USA a Irakiem" uznaje "decyzję parlamentu Iraku ws. wycofania się z kraju wojsk USA" - podaje INA.

Nie jest jasne, czy wycofanie żołnierz USA z Iraku oznacza również wycofanie instruktorów wojskowych z USA, którzy pomagają w szkoleniu irackich sił zbrojnych.

Parlamentarzyści zagłosowali wówczas za rezolucją wzywającą do położenia kresu zagranicznej obecności wojskowej w Iraku. Chodzi przede wszystkim o wycofanie ok. 5000 żołnierzy amerykańskich i koalicyjnych, stacjonujących w różnych częściach kraju. Rezolucja, poparła przez szyicką większość w parlamencie, wzywała w szczególności do zerwania umowy, na mocy której cztery lata temu Waszyngton wysłał do Iraku swoich żołnierzy, aby pomóc w walce tzw. Państwem Islamskim.

Rezolucję przyjęto wkrótce po tym, jak na terenie Iraku, w ataku amerykańskiego drona, zginął gen. Kasem Sulejmani, dowódca irańskiej brygady al-Kuds.

USA przeprowadziły atak na gen. Sulejmaniego bez konsultacji z władzami Iraku. W odpowiedzi Iran ostrzelał bazy wojskowe w Iraku, w których stacjonują żołnierze USA.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA