fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Senator: Kupno Grenlandii proponowałem Danii przed Trumpem

AFP
Republikański senator Tom Cotton oświadczył, że kwestię kupna Grenlandii przedstawił ambasador Danii w USA już w zeszłym roku, na długo przed publicznymi wypowiedziami prezydenta Donalda Trumpa w tej sprawie.

Grenlandia stanowi autonomiczne terytorium zależne Danii. Geograficznie położona jest w Ameryce Północnej, politycznie - w Europie. To największa wyspa świata niebędąca kontynentem. Zamieszkują ją 56 tys. osób.

Po pojawieniu się doniesień prasowych, że prezydent Donald Trump poprosił swoich doradców o sprawdzenie możliwości zakupu Grenlandii przez USA, premier Danii nazwała spekulacje na ten temat "absurdalną dyskusją".

W reakcji prezydent USA odwołał wizytę w Danii, którą miał złożyć 2 i 3 września na zaproszenie duńskiej królowej Małgorzaty II.

Premier Danii Mette Frederiksen oświadczyła, że decyzję Trumpa przyjęła z "żalem i zaskoczeniem".

Trumpowi nie spodobał się sposób, w jaki Frederiksen odniosła się do jego pomysłu kupna Grenlandii. Przywódca USA dodał, że za jego prezydentury "nie rozmawia się ze Stanami Zjednoczonymi w ten sposób".

Politycy z Danii i Grenlandii jednogłośnie odrzucili możliwość sprzedaży Grenlandii Stanom Zjednoczonym.

W rozmowie z serwisem internetowym "Talk Business and Politics" republikański senator z Arkansas Tom Cotton powiedział, że "przed wieloma miesiącami" spotkał się z ambasador Danii w USA Lone Dencker Wisborg i zaproponował, by Dania sprzedała Grenlandię Stanom Zjednoczonym.

Zdaniem Cottona, kupno Grenlandii leży w interesie USA, a kto tego nie widzi, jest zaślepiony przez niechęć do Donalda Trumpa.

W rozmowie z CNN Tom Cotton dodał, że w ostatnich latach Chiny wielokrotnie próbowały uzyskać strategiczny przyczółek na Grenlandii, oferując kupno dawnej amerykańskiej bazy wojskowej oraz finansowanie budowy portu lotniczego. Senator podkreślił, że kupując Grenlandię, Stany Zjednoczone uniemożliwiłyby Chinom i Rosji przejęcie kontroli nad tym obszarem. Według Cottona, Grenlandia jest niezwykle ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego USA.

Protestując przeciwko wyśmiewaniu pomysłu kupna Grenlandii niektórzy politycy republikańscy przypominają, że w 1867 r. Stany Zjednoczone kupiły od Cesarstwa Rosyjskiego Alaskę.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA