fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Czaputowicz rozmawiał z Ławrowem, głównie o wraku Tupolewa

MSZ/ Tymon Markowski
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiał w Helsinkach ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. To pierwsze takie spotkanie od pięciu lat.

"Głównym tematem rozmowy była kwestia zwrotu wraku samolotu TU – 154M, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Minister Czaputowicz podkreślił, że jest to kluczowy element prowadzonego w Polsce śledztwa, a oddanie polskiej własności obiecywał jeszcze w grudniu 2010 roku prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew" - poinformowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w wydanym komunikacie.

- Nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia, dla którego wrak polskiego samolotu, tak ważny symbol w świadomości Polaków, miałby nadal być przetrzymywany na terenie Rosji. Potrzebne jest jak najszybsze znalezienie formuły spełniającej oczekiwania strony polskiej i wypełniające obietnice złożone przez rosyjskie władze – podkreślił Jacek Czaputowicz.

"Ministrowie omówili także szereg aspektów polityki dwustronnej, w tym temat polityki historycznej, współpracy transgranicznej i kwestie nieruchomości dyplomatycznych" - dodaje resort dyplomacji. Siergiej Ławrow poruszył przy tej okazji temat miejsc pamięci żołnierzy radzieckich w Polsce. "Rozmówcy wyrazili ponadto przekonanie, że powrót do bardziej regularnej formuły spotkań oraz usprawnienie komunikacji na szczeblach roboczych przyczyni się do skuteczniejszego dialogu i rozwiązywania problemów" - czytamy w komunikacie. Pierwsze konsultacje na szczeblu dyrektorów resortów mają się odbyć już w najbliższym tygodniu.

Czaputowicz i Ławrow rozmawiali na marginesie 129. Sesji Komitetu Ministrów Rady Europy, odbywającej się w Helsinkach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA