Ławrow zapewnił, że Rosja ma wiele szacunku dla liczącej 1700 lat historii państwowości San Marino. Dodał, że jego wystąpienie w parlamencie republiki jest dowodem na "obustronne zaufanie".

- Cenimy dobre relacje z innymi państwami, bez żadnego wyjątku, zarówno z dużymi, jak i z małymi - dodał szef MSZ (San Marino to jedno z najmniejszych państw świata - liczy zaledwie 61 km2). Dodał, że związki Rosji z San Marino (kraje nawiązały relacje dyplomatyczne 25 lat temu) są "wyjątkowe i cenne".

Ławrow zwrócił uwagę, że symbolem więzi między Rosją a San Marino jest pomnik poświęcony pamięci dzieci-ofiar zamachu terrorystycznego w Biesłanie, który stoi w "historycznym centrum San Marino", a także popiersie radzieckiego kosmonauty Jurija Gagarina odsłonięte w San Marino 1 października 2018 r.

- Doceniamy, że pomimo zewnętrznej presji, której ulegało San Marino, republika nie dołączyła do antyrosyjskich sankcji promowanych przez Brukselę na rozkaz Waszyngtonu. Niezależne i pragmatyczne podejście waszego państwa, zasługuje na najgłębszy szacunek. Wysoce cenimy przywiązanie władz San Marino do zachowania przez kraj neutralności - dodał szef rosyjskiego MSZ.

Ławrow dodał, że Rosja jest "zainteresowana wzmocnieniem współpracy z San Marino na różnych polach - m.in. w kwestii wzajemnego wsparcia dla kandydatów obu państw na stanowiska w instytucjach ONZ.