fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Rosja dziękuje San Marino. "Nie uległo UE ws. sankcji"

www.mid.ru
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow przemawiając na forum Wielkiej Rady Generalnej, parlamentu Republiki San Marino, podziękował temu państwu za to, że "mimo presji nie dołączyło do sankcji wobec Rosji promowanych przez Brukselę".

Ławrow zapewnił, że Rosja ma wiele szacunku dla liczącej 1700 lat historii państwowości San Marino. Dodał, że jego wystąpienie w parlamencie republiki jest dowodem na "obustronne zaufanie".

- Cenimy dobre relacje z innymi państwami, bez żadnego wyjątku, zarówno z dużymi, jak i z małymi - dodał szef MSZ (San Marino to jedno z najmniejszych państw świata - liczy zaledwie 61 km2). Dodał, że związki Rosji z San Marino (kraje nawiązały relacje dyplomatyczne 25 lat temu) są "wyjątkowe i cenne".

Ławrow zwrócił uwagę, że symbolem więzi między Rosją a San Marino jest pomnik poświęcony pamięci dzieci-ofiar zamachu terrorystycznego w Biesłanie, który stoi w "historycznym centrum San Marino", a także popiersie radzieckiego kosmonauty Jurija Gagarina odsłonięte w San Marino 1 października 2018 r.

- Doceniamy, że pomimo zewnętrznej presji, której ulegało San Marino, republika nie dołączyła do antyrosyjskich sankcji promowanych przez Brukselę na rozkaz Waszyngtonu. Niezależne i pragmatyczne podejście waszego państwa, zasługuje na najgłębszy szacunek. Wysoce cenimy przywiązanie władz San Marino do zachowania przez kraj neutralności - dodał szef rosyjskiego MSZ.

Ławrow dodał, że Rosja jest "zainteresowana wzmocnieniem współpracy z San Marino na różnych polach - m.in. w kwestii wzajemnego wsparcia dla kandydatów obu państw na stanowiska w instytucjach ONZ.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA