fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Po spotkaniu Morawiecki-Timmermans: Praca nad kompromisem trwa

Fot. KPRM
Dziękuję za konstruktywne spotkanie. Jestem gotowy do współpracy z Mateuszem Morawieckim i jego rządem, by znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie - powiedział po spotkaniu wiceszef KE Frans Timmermans.

Obydwaj politycy po krótkiej rozmowie podziękowali sobie nawzajem za "konstruktywne rozmowy". Wspólny komunikat zapowiada dalsze prace  nad polsko-unijnym kompromisem.

Czytaj więcej:

Timmermans w Warszawie: Powrót zimnej wojny

Jak podkreślił Morawiecki, przekazał on Fransowi Timmermansowi materiały, które mają stać się podstawą do dalszych rozmów.

- Praca nad kompromisem trwa - przy jednoczesnym podkreśleniu jak ważna jest reforma systemu prawnego w Polsce - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

W swoim krótkim wystąpieniu premier powiedział też, że "są różne siły, którym nie zależy na kompromisie" i cieszy się, że przewodniczący Timmermans "do tych sił nie należy"

W ostatnią środę w Parlamencie Europejskim odbyła się kolejna debata poświęcona sytuacji w Polsce.

Niedługo wcześniej media informowały o konflikcie wewnątrz Komisji Europejskiej - ścierają się tam bowiem dwie opcje postępowania wobec Polski. Szef KE Jean-Claude Juncker skłania się ku możliwie jak najszybszemu zakończeniu konfliktu z rządem PiS i zaakceptowaniu zmian, jakie zostały wprowadzone do ustaw sądowych po zaleceniach KE, tymczasem jego zastępca, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans opowiada się za uruchomieniem artykułu 7 wobec Polski uznając, że ustępstwa Polski są niewystarczające.

7 czerwca Komisja Europejska zwróciła się o zorganizowanie formalnego wysłuchania Polski - to kolejny etap postępowania w procedurze postępowania w ramach procedury z artykułu 7 Traktatu UE.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA