Dyplomacja

Onet.pl: Kolejne informacje o blokadzie stosunków Polska-USA

Jan Parys
Fotorzepa, Rafał Guz
Onet.pl ujawnia kolejną wewnętrzną korespondencję MSZ w związku z relacjami Polska-USA. Tym razem to notatka Jana Parysa. "Ze względu na znaczenie USA dla naszego bezpieczeństwa nie do przyjęcia jest sytuacja, kiedy prezydent czy premier mają zablokowane kontakty z głównym sojusznikiem" - napisał Parys, szef gabinetu politycznego ministra Jacka Czaputowicza.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert zaprzeczyli doniesieniom Onet.pl o ultimatum, jakie miały postawić Polsce Stany Zjednoczone: dopóki do nowelizacji ustawy o IPN nie zostaną wprowadzone poprawki, ani prezydent Duda, ani premier Morawiecki nie będą mieć szans na spotkanie z prezydentem i wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych.

Przeczytaj: Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie USA

Wczoraj Rzeczniczka Departamentu w oświadczeniu stwierdziła, że informacja jest nieprawdziwa, ale podkreśliła jednocześnie, że Polska jest świadoma zastrzeżeń wobec przepisów ustawy, jakie mają Stany i Izrael.

Z kolei strona polska zapewnia, że nie ma  mowy o zawieszeniu stosunków na najwyższych szczeblach, a o doskonałych stosunkach z USA świadczą choćby częste wizyty polskich polityków za oceanem -dziś przebywają tam na przykład wiceszef MSZ Marek Magierowski, prezydencki minister Krzysztof Szczerski oraz senator Anna Maria Anders.

Relacji Polska-USA dotyczyło również spotkanie Andrzeja Dudy z szefem MSZ i premierem, które odbyło się wczoraj w Pałacu Prezydenckim.

Onet.pl publikuje dziś jednak kolejną wewnętrzną korespondencję Ministerstwa Spraw Zagranicznych. To notatka autorstwa Jana Parysa, doradcy szefa MSZ, która powstała po opublikowanej wczoraj przez Onet.

 "Ze względu na znaczenie USA dla naszego bezpieczeństwa nie do przyjęcia jest sytuacja, kiedy prezydent czy premier mają zablokowane kontakty z głównym sojusznikiem. Moim zdaniem uregulowanie sporu z USA jest ważniejsze niż spór z Izraelem czy rozmowy z KE na temat praworządności"- napisał w niej Parys.

W rozmowie z Onetem Jan Parys nie komentuje tej notatki, powołując się na oficjalne stanowisko rządu w tej sprawie. - Cokolwiek było pisane, to analizy wewnętrzne MSZ i nie będę się na ich temat wypowiadał - cytuje Parysa Onet.

Na uwagę dziennikarzy, że rząd zaprzecza istnieniu notatki dotyczącej blokady stosunków Polska-USA na najwyższym szczeblu, Parys odpowiada: - Nie powinniście w ogóle mieć takich materiałów.

 

 

Źródło: onet.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL