fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane osobowe

Koronawirus: Pacjenci z COVID-19 w rządowym rejestrze

Adobe Stock
Nazwisko, PESEL i adres zamieszkania znajdą się w Krajowym Rejestrze Pacjentów z COVID-19, którym prowadzić będzie Narodowy Instytut Kardiologii.

Rejestr ma gromadzić dane interesujące „zarówno ze względu na potencjał naukowy, jak i administracyjny". Ma on pomóc resortowi zdrowia w planowaniu „ruchów wyprzedzających" i zapobieganiu dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, które w środę skierowano do ogłoszenia, w rejestrze znaleźć mają się: imię i nazwisko pacjenta, PESEL, data urodzenia, obywatelstwo, adres i numer telefonu, a także dane dotyczące przyjęcia chorego: nazwa szpitala, godzina przyjęcia, stan zdrowia pacjenta, data i godzina pobrania próbki do diagnostyki SARS-CoV-2 oraz jej wynik. Resort interesuje też stan kliniczny pacjenta w chwili przyjęcia do szpitala, choroby współistniejące oraz przyjmowane przez niego leki.

W zapisanym w rejestrze wywiadzie epidemiologicznym znajdą się dane dotyczące styczności z osobą zakażoną lub podejrzewaną o zakażenie wirusem, a także informacja, czy zakażony lub osoba, z którą miał kontakt, wykonuje zawód medyczny. W przypadku odpowiedzi pozytywnej, trzeba będzie podać wykonywany zawód.

Jak tłumaczy projektodawca, „utworzenie takiego rejestru w Polsce powinno pozwolić zapełnić część luk w naszej wiedzy na temat tej choroby i przyczynić się do optymalizacji opieki medycznej nad pacjentami zakażonymi SARS-CoV-2".

Rejestr, prowadzony przez Narodowy Instytut Kardiologii, ma zwiększyć kontrolę potencjalnych ognisk zakażenia i pozwolić na długoterminową obserwację chorych po wypisie ze szpitala lub z izolatorium, a także nadzorować i porównywać efekty ich leczenia.

Rozporządzenie nakłada obowiązek przekazywania danych do rejestru na 950 podmiotów szpitalnych oraz 49 laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania na obecność koronawirusa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA