fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Aktywność chińskich fabryk wciąż spada

Bloomberg
W listopadzie aktywność sektora przemysłowego azjatyckiego giganta uległa serii dalszych spadków.

Wskaźnik aktywności finansowej PMI (Purchasing Managers Index) w Chinach spadł z poziomu 49,8 w październiku do 49,6 w listopadzie bieżącego roku. Jest to niższy wynik od oczekiwań i zdaniem analityków wskazuje na znaczne osłabienie sektora przemysłowego.

Tendencja spadkowa utrzymuje się już czwarty miesiąc z rzędu. Chińskim fabrykom wciąż nie udało się stanąć na nogi w warunkach ciągłego spowolnienia gospodarczego.

W reakcji na pogorszenie stanu chińskiego przemysłu, szanghajski indeks SHC (Shanghai Composite Index) skurczył się o 2 proc. do 3438,32.

Główną przyczyną spadków jest malejący popyt na chińskie dobra, zarówno w kraju jak i za granicą. Rosnące ceny coraz bardziej zniechęcają zagranicznych kupców i nic nie wskazuje na to, by ta tendencja miała się zmienić.

Chiński rząd już od dłuższego czasu znajduje się pod silną presją, by stymulować gospodarkę, ze szczególnym skupieniem na sektor przemysłowy. Tempo wzrostu gospodarczego Państwa Środka zmierza w bieżącym roku ku najniższemu poziomowi w ciągu ostatnich 25 lat. Ekonomiści przestrzegają, że pierwotny cel w wysokości 7 proc. może nie zostać osiągnięty.

Bank centralny Chin sześciokrotnie obniżył stopy procentowe w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Podjęte przez rząd działania mają na celu przede wszystkim zwiększenie krajowej konsumpcji. Zatwierdzono również liczne projekty inwestycyjne, w tym budowę nowych fabryk.

– Poluzowanie polityki monetarnej ma szansę odnieść sukces – ocenia Julian Evans-Pritchard, chiński ekonomista w firmie badawczej Capital Economics. – Istnieje kilka oznak, wskazujących na to, że dynamika udzielanych kredytów oraz wzrost wydatków rządowych mogły doprowadzić do wzrostu inwestycji w ostatnim miesiącu.

Pozytywnym akcentem w minionym miesiącu okazał się zaobserwowany wzrost w sektorze usług, który pomógł zrównoważyć negatywne wstrząsy w przemyśle. Wskaźnik PMI liczony wyłącznie dla sektora usług skoczył między październikiem a listopadem o 0,5 do poziomu 53,6.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA