fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Nieco lepsze nastroje w niemieckim biznesie

Bloomberg
Wskaźnik zaufania niemieckich przedsiębiorców po pięciu miesiącach spadków, w maju utrzymał się na kwietniowym poziomie. Instytut Ifo obliczył, że jego wskaźnik nastrojów w biznesie wyniósł w maju 102,2 pkt. Mediana prognoz wskazywała na spadek do 102 pkt.

Najpilniej obserwowany niemiecki indeks nastrojów sygnalizuje stabilizację gospodarki po kwartale, w którym eksport spadł najbardziej od ponad pięciu lat, a cały szereg wskaźników makroekonomicznych pokazywał spowolnienie tempa wzrostu.

Bundesbank podtrzymał w tym tygodniu swoje oczekiwania, że gospodarka przyspieszy w drugim kwartale, miedzy innymi dlatego, że ożywiły się inwestycje po spadku spowodowanym złą pogodą i epidemią grypy. Optymizmu nie krył też główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego Peter Praet, który w czwartek oświadczył, że gospodarka strefy euro „ma się dobrze".

Ekonomiści ostrzegają jednak przed zagrożeniami płynącymi głównie z zapowiadanego przez USA podniesienia ceł importowych na samochody i ciężarówki. Najbardziej odczułyby to Niemcy, dla których USA są największym rynkiem eksportowym luksusowych aut. Instytut Ifo obliczył, że nałożenie tych ceł zmniejszyłoby niemiecki PKB o 5 mld euro, czyli 0,16 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA