fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

GUS: Gospodarka rwie do przodu

123rf.com
Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w marcu o 17,4 proc. rok do roku. Tak duży skok odnotowała ostatnio trzy lata temu. Inne wskaźniki koniunktury w marcu też napawają optymizmem.

W lutym produkcja budowlana zmniejszyła się o 5,4 proc., a ankietowani przez „Rzeczpospolitą" ekonomiści przeciętnie szacowali, że w marcu zwiększyła się o 1 proc. Zaskoczenie z pewnością częściowo wyjaśnia to, że miniony miesiąc był wyjątkowo ciepły. Czwartkowe dane GUS sugerują też, że w I kwartale rozpoczął się już wzrost inwestycji.

Produkcja przemysłowa zwiększyła się w marcu o 11,1 proc., po zwyżce o zaledwie 1,2 proc. w lutym. Uczestnicy konkursu prognostycznego „Rzeczpospolitej" przeciętnie spodziewali się wzrostu tego wskaźnika o 7,5 proc. Jak tłumaczyli, przyspieszenie produkcji było częściowo efektem kalendarzowym, tzn. wynikało z większej liczby dni roboczych w marcu br., niż rok wcześniej, podczas gdy luty liczył mniej dni roboczych, niż w 2016 r.

Sprzedaż detaliczna w ujęciu realnym, tzn. po korekcie o wpływ zmian cen, wzrosła w marcu o 7,9 proc. rok do roku, po zwyżce o 5,2 proc. w lutym. Ankietowani przez „Rzeczpospolitą" ekonomiści przeciętnie spodziewali się odczytu na poziomie 6,2 proc. Te prognozy formułowali jednak przy założeniu, że inflacja wyniesie 2,2 proc. rok do roku, podczas gdy faktycznie wyhamowała do 2 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA