fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Aktywność gospodarcza w strefie euro na granicy stagnacji

Bloomberg
Łączny PMI dla przemysłu i usług w strefie euro obliczany przez IHS Markit spadł we wrześniu do 50,1 pkt, a więc tylko nieznacznie przekroczył barierę 50 pkt odgraniczającą rozwój badanej branży od jej kurczenia się.

To najniższy poziom tego wskaźnika od czerwca 2013 r. Zapowiada on, że po koniec trzeciego kwartały gospodarka tego regionu znalazła się w stagnacji.

Dotychczas spadek aktywności obserwowano głównie w przemyśle przetwórczym. We wrześniu spadek produkcji w tym sektorze był największy od prawie 7 lat. Usługi nadal rozwijały się, ale w tempie najwolniejszym od początku roku. PMI dla usług wyniósł 51,6 pkt, w porównaniu z 53,5 pkt w sierpniu. W Niemczech spadek ten był jeszcze większy – z 54,8 do 51,4 pkt. To również skutek wyraźnego spowolnienia w przemyśle, bo spadł popyt fabryk na wszelkiego rodzaju usługi.

Łączny PMI w niemieckiej gospodarce spadł we wrześniu do 48,5 pkt i był najniżej od 83 miesięcy, co może oznaczać, że tamtejsza w minionym kwartale odnotowała spadek PKB i tym samym znalazła się w technicznej recesji. Marnie te wskaźniki wyglądają też w innych dużych gospodarkach strefy euro, aczkolwiek nadal oznaczają ich rozwój. We Włoszech łączny PMI wyniósł 50,6 pkt., najmniej od 2 miesięcy, we Francji 50,8 pkt, najmniej od 5 miesięcy. Nieco lepiej wyglądała koniunktura w Hiszpanii – 51,7 pkt, ale też najmniej od 2 miesięcy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA