Dane gospodarcze

Światowe giełdy biją rekordy po danych o chińskim handlu

Bloomberg
Dane o chińskim eksporcie i imporcie wprawiły giełdy w optymistyczny nastrój. Państwo Środka wciąż rozwija się dobrze.

Chiny ogłosiły wczoraj wyniki swojego handlu zagranicznego za wrzesień. Dane te wprawiły giełdowych inwestorów w znakomity nastrój, gdyż przekroczyły oczekiwania, szczególnie te dotyczące importu.

Eksport Państwa Środka wzrósł we wrześniu o 8,1 procent w stosunku rocznym (w sierpniu było to 5 procent), a import o 18,7 procent (13,5 procenta w sierpniu). To znakomity wynik świadczący, zdaniem analityków o solidnych podstawach zarówno chińskiej, jak i światowej gospodarki. Co prawda wzrost eksportu był nieznacznie poniżej oczekiwań, ale wciąż był duży. Import natomiast zaskoczył pozytywnie wszystkich.

Zdaniem chińskich władz, eksport i import rosną zarówno dzięki poprawie stanu gospodarki na świecie, jak i w Chinach.

Rekord pobiła też nadwyżka Chin w handlu z USA. Państwo Środka miało we wrześniu 28,08 miliarda dolarów nadwyżki w obrotach z największą gospodarką świata. Razem, w okresie od stycznia do września uzbierało się już 195,54 miliarda dolarów nadwyżki. Wyniki te mogą być trudne do zgryzienia dla Donalda Trumpa – prezydent USA od dawna narzeka na nierównowagę w bilansie handlowym obu krajów.

Dane o chińskim handlu uszczęśliwiły natomiast inwestorów giełdowych w Azji. Większość azjatyckich giełd wywindowała swoje indeksy na poziom 10-letniego rekordu, a japoński Nikkei zanotował nienotowany od 21 lat poziom 21 155 punktów.

Przy okazji Chińczycy ujawnili, jak informuje „The Guardian”, że stosują sankcje przeciwko Korei Północnej. Chiński import z tego kraju dosłownie się załamał spadając o 38 procent, a i eksport szybko maleje notując spadek o 6,7 procenta.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL