fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Łagodzenie obostrzeń? Premier: Sytuacja nie jest na tyle dobra

premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Premier ocenił, że sytuacja epidemiczna nie jest na tyle dobra, by można było myśleć o łagodzeniu wprowadzonych przez rząd restrykcji. Mateusz Morawiecki przedstawił też informacje dotyczące Narodowego Programu Szczepień na COVID. Minister zdrowia zapowiedział, że zarekomenduje "surowsze działanie" w kwestii podmiotów oferujących spędzanie Sylwestra i ferii w ramach wyjazdów służbowych.

Jak informował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, do Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 zgłosiło się ponad 8,3 tys. zespołów szczepiennych. Z zapowiedzi rządu wynika, że szczepienia mają być dobrowolne. Koszt szczepień zostanie pokryty z budżetu państwa i wyniesie kilka miliardów złotych. Rząd zamówił ponad 62 mln dawek szczepionek pięciu producentów.

Koronawirus w Polsce - najnowsze informacje
Wolnych łóżek dla pacjentów z COVID mniej o ponad tysiąc
Zmarło 349 osób, mniej nowych zakażeń niż przed tygodniem

Temat szczepień poruszyli we wtorek premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski i szef KPRM Michał Dworczyk. Tego dnia Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, przedłożoną przez szefa KPRM.

Premier powiedział, że przed tygodniem w Wielkiej Brytanii na COVID została zaszczepiona pierwsza osoba w Europie.

- Dołączamy w ramach UE do grona państw, które w styczniu przystąpią do procesu szczepienia - dodał.

- Moment, w którym pierwsza Polka lub pierwszy Polak przystąpi do szczepienia będzie momentem zwrotnym. Według specjalistów, dzisiaj to jest jedyne remedium na to, żeby pozbyć się epidemii raz na zawsze - przekonywał.

Morawiecki przedstawił Narodową Strategię Szczepień. Przekazał, że od pięciu firm zakontraktowano ponad 60 mln dawek szczepionki. - Na proces szczepień nie będziemy szczędzili środków - podkreślił, mówiąc że w budżecie zarezerwowano już na ten cal ponad 3 mld zł.

- Narodowy Program Szczepień zapewnia, że szczepionki będą darmowe i dobrowolne - oświadczył. Dodał, że szczepienia mają być oferowane także osobom, które nie mogą wychodzić z domów.

Czytaj także:
Minister Niedzielski chce przedłużyć restrykcje epidemiczne do 17 stycznia
Rzecznik MZ zaniepokojony. "Polacy nie chcą się testować na koronawirusa"

Mateusz Morawiecki powiedział, iż na niedawnym posiedzeniu Rady Europejskiej pytał dlaczego nie można skrócić okresu, w którym Europejska Agencja Leków podejmuje decyzje ws. dopuszczenia szczepionki do użycia i dlaczego w Kanadzie i Wielkiej Brytanii takie decyzje zapadają szybciej. - Być może o parę dni uda się skrócić ten okres. Moim zdaniem warto walczyć o każde kilka dni - mówił.

"Nie ma co udawać, że wirus jest pokonany"

- Od dawna czekaliśmy na ten dzień, kiedy pojawi się szczepionka, ale trzeba dziś wspomnieć, że zagrożenie nie mija, że sytuacja jest bardzo ciężka, że w wielu krajach wprowadzane są nowe restrykcje - zaznaczył szef rządu.

- Mówi się, że noc jest najciemniejsza przed świtem. I rzeczywiście, dzisiaj wiedząc o tym, że szczepionka jest już w zasięgu ręki musimy mieć jednocześnie na uwadze to, że wirus atakuje, jest bardzo groźny - dodał. - Wprawdzie u nas w ostatnich paru tygodniach sytuacja jest lepsza, ale nie ma co udawać, że wirus jest pokonany, że sytuacja jest już na tyle dobra, że można myśleć o zmianach w różnych obszarach życia społecznego i gospodarczego w kierunku odmrażania. Tak nie jest - oświadczył Morawiecki.

Odnosząc się do zgonów osób zakażonych SARS-CoV-2 premier stwierdził, że to tragedia, którą można skutecznie i ostatecznie zwalczyć "dopiero gdy szczepionka przerwie łańcuch zakażeń".

- Na pewno musi to być nasz narodowy cel, żeby zaszczepić jak najwięcej ludzi - powiedział premier.

Szef rządu apelował o ograniczenie mobilności oraz o to, by nadchodzące święta Bożego Narodzenia potraktować wyjątkowo i spędzić je wyłącznie w gronie najbliższych.

Kiedy dzieci wrócą do szkół? - Powrót do szkół będzie zależny od tego, jaki będzie przebieg pandemii w najbliższych czterech-pięciu tygodniach - oświadczył Morawiecki. Dodał, że rząd chce "stosunkowo szybko" zaszczepić nauczycieli, ale powrót do szkół nie będzie zależał "od samego procesu szczepień".

Obostrzenia? Minister będzie rekomendował "surowsze działania"

Minister zdrowia został zapytany, czy będą nowe obostrzenia na czas świąt Bożego Narodzenia i ferii. Odparł, że okres Sylwestra i ferii to kluczowe momenty, które "będą skutkowały ewentualną trzecią falą pandemii".

- Do nas również docierają sygnały o nadużywaniu wyjazdów służbowych. Takie przykłady każdy z nas może znaleźć w sieci, gdzie różne podmioty w charakterze wyjazdu służbowego zapraszają do spędzenia Sylwestra i ferii - powiedział Adam Niedzielski.

- Dlatego patrząc na to wszystko, co się dzieje, (...) będę rekomendował tutaj zdecydowanie surowsze działanie, dlatego żeby nas obronić przed trzecią falą pandemii - oświadczył.

Minister przekazał, że szczegóły zostaną przedstawione w czwartek.

Infolinia o szczepionce na COVID

Szef KPRM poinformował, że wkrótce na stronach rządowych opublikowane zostaną szczegóły dotyczące Narodowego Programu Szczepień, przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów.

- Dopiero duże wyszczepienie populacji pozwoli nam na powrót do normalnego życia, pozwoli polskiej gospodarce na powrót do normalnego funkcjonowania - oświadczył Michał Dworczyk.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że pod numerem 989 uruchomiona zostanie infolinia z informacjami o szczepieniach na COVID.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA