fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Rekordowo wysoki wzrost liczby zakażonych w Wielkiej Brytanii

AFP
W ciągu ostatnich 24 godzin w Wielkiej Brytanii zakażenie koronawirusem stwierdzono u kolejnych 6 634 osób - to dobowy rekord od początku epidemii SARS-CoV-2 na Wyspach.

Najwięcej (5 632) spośród nowych zakażeń stwierdzono w Anglii. W Szkocji liczba przypadków koronawirusa wzrosła o 465, w Walii - o 348, zaś w Irlandii Północnej - o 189.

Czytaj także: Dwadzieścia jeden powiatów z obostrzeniami. Aktualna lista Ministerstwa Zdrowia

Poprzedni dobowy rekord  liczby zakażeń w Zjednoczonym Królestwie (6 201) odnotowano 1 maja. Dane dotyczą tylko przypadków potwierdzonych wynikiem testu. Badania Imperial College London sugerują, że ok. dwie trzecie osób zakażonych SARS-CoV-2 nie mają żadnych objawów, nie są badane i nie trafiają do oficjalnej statystyki.

Jak podano w czwartek, liczba ofiar choroby COVID-19, które zmarły w ciągu czterech tygodni od wykrycia u nich zakażenia wzrosła w Wielkiej Brytanii o 40. W Anglii zmarło 37 osób, w Szkocji - dwie, w Walii - jedna.

W ostatnim czasie w Wielkiej Brytanii notuje się szybszy wzrost liczby osób zakażonych SARS-CoV-2  - nowych przypadków jest niemal trzykrotnie więcej niż w sierpniu.

Dowiedz się więcej: Johnson: Punkt zwrotny epidemii. Wprowadzamy nowe ograniczenia

W związku z tym władze zdecydowały się wprowadzić dodatkowe ograniczenia swobód obywatelskich. Brytyjski premier Boris Johnson w parlamencie ogłosił nowe decyzje dotyczące Anglii. Wezwał do pracy zdalnej i poinformował, że dopuszczalna liczba uczestników wesel zostaje zmniejszona do 15, a obowiązek noszenia maseczek ochronnych obejmuje także pracowników sklepów, osoby korzystające z taksówek oraz personel i klientów lokali gastronomicznych, które muszą być zamykane o godz. 22:00.

Premier zastrzegł, że jeśli wskaźnik reprodukcji wirusa (R) nie spadnie poniżej 1, rząd zastrzega sobie prawo wprowadzenia surowszych ograniczeń. Johnson zapewnił, że nie chce, by do tego doszło.

Pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon oświadczyła, że obywatele nie będą mogli odwiedzać się w domach.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl / Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA