fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

#RZECZoBIZNESIE: Andrzej Marczak: Polacy przestali bać się PITów

Rzeczpospolita
Polacy przestali bać się PITów i uważają, że są proste - mówi Andrzej Marczak, doradca podatkowy i partner w KPMG. Polacy przyzwyczaili się do wypełniania PiTów, ponieważ robią to już od niemal 25 lat.

Zeznania podatkowe. Większość z nas ma ten koszmar i stres już za sobą. Bo to przecież jest koszmar i stres, prawda?

- No, nie do końca - mówi Andrzej Marczak, doradca podatkowy i partner w KPMG, dodając że większość z badanych (niemal 60 proc.) przez KPM uważa, że rozliczenie podatkowe jest łatwe a nawet bardzo łatwe. Polacy przyzwyczaili się do wypełniania PiTów, ponieważ robią to już od niemal 25 lat.

- Prawie 70 proc. naszych badanych twierdzi, że wypełnienie PiT zajmuje im do 30 minut – podkreśla Marczak, mówiąc że to pokazuje, że sposób wypełniania PiTów wcale nie jest takie skomplikowane i trudne. Niewielka liczba osób potrzebuje na wypełnienie ponad 2 godziny.

Coraz więcej Polaków składa zeznania podatkowe przez internet. W pierwszym, 2009 roku skorzystało z tego sposobu ponad 300 tys. podatników. W 2014 roku już ponad 7 mln 600 tys. osób, a za zeszły rok w ten sposób rozliczy się ponad 8,5 mln osób - co daje 45 proc. wszystkich podatników. W przyszłym roku ma być ich jeszcze więcej – więcej niż osób składających w formie papierowej.

- Składanie zeznań podatkowych przez internet to przyszłość - podkreśla Marczak. To jest najprostszy i najszybszy sposób.

Uproszczenie PiT to zasługa m.in. likwidacji dużej liczby ulg podatkowych. Pozostało ich tylko kilka: to ulga na dzieci, ulga na darowizny, ulga na rehabilitację i ulga na internet, która prawdopodobnie wkrótce zniknie.

1% na organizacje pożytku publicznego – to sposób na podzielenie się podatkiem z organizacjami. - Ta darowizna nie nie powiększy naszych podatków - podkreśla Andrzej Marczak. To coraz bardzie popularna forma dzielenia się z organizacjami pożytku społecznego, korzysta z niej około 70 proc. podatników.

Niestety ten 1% wyczerpuje u wielu podatników potrzebę pomagania organizacjom. – Zachęcam też do wspierania poprzez darowizny organizacji, to też możemy odliczyć od podatku – podkreśla Marczak.

Najczęstsze błędy podatników: wpisywanie niewłaściwego numeru NIP w rubryce NIP/PESEL, podatnicy zapominają często podpisać dokument, mają problemy z kwalifikacją źródeł dochodów, no i są pomyłki w ulgach. – Trzeba jednak dodać, że tych błędów jest coraz mniej, ponie waz zdarzają się przy wypełnianiu papierowych PITów – mówi Andrzej Marczak

Kiedy jest ostatnia chwila na rozliczenie się z fiskusem? – W tym roku jest to 2 maja – mówi Andrzej Marczak, ponieważ ustawowy termin 30 kwietnia wypada w sobotę, dzień wolny od pracy. Poniedziałek 2 maja będzie normalnym dniem pracy urzędów skarbowych.

- Lepiej złożyć zeznanie niekompletne, niż nie złożyć go o czasie – podkreśla Marczak, - Bądźmy solidni i w terminie spróbujmy się rozliczyć – podkreśla.

Czy fiskus szykuje nam nowości

- Ja mam nadziej, że składanie PITów przez internet jeszcze bardziej się upowszechni i fiskus nam to wszystkim ułatwi, poprzez łatwiejszy dostęp do strony na której można złożyć zeznanie. No i miejmy nadzieje, że podatki nie wzrosną - mówi Andrzej Marczak.

W wielu miastach trwają kampanie reklamowe pod hasłem płac podatki tam gdzie mieszkasz.

- Tak, powinniśmy rozliczać się tam gdzie mieszkamy, a niekoniecznie tam gdzie jesteśmy zameldowani – mówi Marczak. Takie rozliczanie podatków w miejscu zamieszkania ma wpływ na budżety gmin, które mają więcej funduszy na potrzeby lokalnych mieszkańców.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA