fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Przedstawiciel KE ostrzega: Polska może pozostać bez grosza

Ursula von der Leyen
Bloomberg
- Polska może pozostać bez grosza z nowego europejskiego "planu Marshalla”, a mimo to będzie związana zapisami dot. praworządności w ramach wieloletniego budżetu - mówi w rozmowie z Business Insider Polska Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Komisja Europejska od dłuższego czasu sygnalizuje, że działalność Trybunału Konstytucyjnego i reformy sądownictwa w Polsce budzą poważne zastrzeżenia. Orzeczenie w sprawie aborcji, które zapadło w czasie, gdy demokratyczna debata jest utrudniona, powinno odczytywać się właśnie w tym kontekście - mówi w rozmowie z Business Insider Polska Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Mamy obecnie na ulicach bardzo wyraźny przykład tego, do czego prowadzi naruszanie Konstytucji i zasad praworządności. Polskie społeczeństwo dostrzegło, że to nie jest jakaś abstrakcja, ale coś, co się przekłada na bardzo konkretne i namacalne kwestie, w tym przypadku życie osobiste. Alarmujące głosy ws. praworządności będą teraz jeszcze bardziej słyszalne, bo widoczne są efekty polskich deficytów, którymi Unia zajmuje się od kilku lat - mówi Marek Prawda.

Polska w imię walki o przeforsowanie swojego stanowiska w sprawie praworządności może pozostać bez grosza z nowego "planu Marshalla”, a mimo to będzie związana zapisami dot. praworządności w ramach wieloletniego budżetu.

- Nawet osłabiona kwestia praworządności będzie miała jedną wielką zaletę. Po prostu powstanie i będzie mogła być udoskonalana w przyszłości. Kolejne małe kroki przybliżą nas do automatycznego mechanizmu, który będzie zakładać, że nieprzestrzeganie wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE spotka się z utratą dostępu do środków unijnych - wyjaśnia Marek Prawda.

Źródło: Business Insider Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA