Indeks cen konsumpcyjnych (CPI), podstawowa miara inflacji w Polsce, zwiększył się w marcu o 1,7 proc. rok do roku, najbardziej od października ub.r. – obliczył wstępnie GUS.
W lutym roczna inflacja wyniosła 1,2 proc. Ankietowani przez „Parkiet” ekonomiści przeciętnie szacowali, że w marcu przyspieszyła do 1,6 proc.
Do przyspieszenia inflacji przyczynił się m.in. większy wzrost cen paliw: wyniósł on w marcu 7,3 proc. rok do roku, po 5,8 proc. w lutym. Szybciej drożała też żywność i napoje bezalkoholowe: o 2,6 proc. rok do roku, po 2,1 proc. w lutym.
W porównaniu do lutego CPI wzrósł w marcu o 0,3 proc.
Większość ekonomistów zakłada, że roczna dynamika CPI może jeszcze trochę wzrosnąć, do około 2 proc., po czym ustabilizuje się na tym mniej więcej poziomie.
NBP dąży do utrzymania inflacji w średnim terminie na poziomie 2,5 proc. rocznie, z dopuszczalnymi odchyleniami od tego celu o 1 pkt proc. w każdą stronę.
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.