fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Nie wszyscy są za zmianą nazwy. Aunt Jemima ma zostać

AFP
Rodzina kobiety, której wizerunek widnieje na opakowaniach marki Aunt Jemima jest przeciwko zmianie nazwy marki popularnego w USA syropu do naleśników.

Koncern Pepsico zapowiedziało zmianę nazwy i logo serii produktów sprzedawanych pod marką Aunt Jemima, ponieważ zdaniem wielu aktywistów wizerunek marki ma silne konotacje rasistowskie i powinien zostać zmieniony. Dyskusja na ten temat nasiliła się w Stanach Zjednoczonych po śmierci Afroamerykanina George'a Floyda w trakcie interwencji policyjnej.

Jednak nie wszyscy uważają, że nazwa i znak towarowy marki Aunt Jemima powinien zniknąć. Przeciwko są między innymi potomkowie kobiety uwiecznionej na opakowaniu produktów tej marki. Vera Harris, krewna Lillian Richard, która jako pierwsza została uwieczniona na opakowaniach Aunt Jemima, uważa, że nazwa i marka powinny zostać nienaruszone. Lilian Richard pochodziła z miasteczka Hawkins w Teksasie i była aktorką, która użyczyła swojej twarzy firmie. W młodości była kucharka i w reklamach często występowała jako Aunt Jemina (ciocia Jemima) smażąca naleśniki. Z Quaker Oats, właścicielem marki, współpracowała przez 23 lata, niemal do samej śmierci.

Czytaj także: Znika popularny brytyjski serial. Zbyt rasistowskie dowcipy

Zdaniem krewnych Lillian Richard zmiana nazwy i wizerunku równałaby się wymazaniu wszystkiego co osiągnęła i co sobą reprezentowała - zaangażowanie i ciężka pracę.

„W Hawkins była uważana za bohaterkę i jesteśmy z tego dumni" - powiedziała Vera Harris. „Nie chcemy, aby ta historia została wymazana" - dodała w rozmowie z "Washington Examiner".

Także krewni kolejnej "twarzy" marki - Anna Short Harrington nie chcą zmian. Jej prawnuk Larnell Evans Sr. uważa, że wraz ze zmiana zostanie przekreślonych 20 lat ciężkiej pracy i zaangażowania jego prababki. "Ta kobieta służyła wszystkim tym ludziom i to było już po niewolnictwie. Pracowała jako ciocia Jemima. To była jej praca" - podkreślił Evans, dodając, że byłoby to także wymazaniem kawałka ważnej historii jego własnej rodziny.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA