Reklama
Rozwiń

Szwedzka przeprowadzka za dwanaście miliardów złotych

Położone za kręgiem polarnym miasto Kiruna przenosi się, by ustąpić miejsca rozrastającej się największej na świecie podziemnej kopalni rud żelaza. To zadanie na lata przebiega nie bez zgrzytów.

Aktualizacja: 12.02.2020 10:03 Publikacja: 11.02.2020 21:00

Miasto wyrosło dzięki kopalni, teraz musi ustąpić jej miejsca. Przeprowadzka Kiruny ma zakończyć się

Miasto wyrosło dzięki kopalni, teraz musi ustąpić jej miejsca. Przeprowadzka Kiruny ma zakończyć się do 2035 r. i pochłonąć w sumie 30 mld koron, czyli równowartość 12 mld zł

Foto: shutterstock

W 2004 r. zapadła dramatyczna decyzja. Wydobycie rudy żelaza powoduje deformacje ziemi i by ratować położoną 200 km na północ od kręgu polarnego szwedzką Kirunę, należy dużą część miasta przenieść. Gmina podjęła decyzję, że przeniesie ją na północny wschód, pod górę Loussavaara nad jeziorem Loussajärvi. Jednak dziesięć lat temu lokalizację zamieniła na okolice Tuoluvaary, 3 km na wschód od dzisiejszego centrum Kiruny. Transformacja z powodu subsydencji (czyli obniżania się powierzchni gruntu) objęła również osiedle górnicze Malmberget. Mieszkający tam autochtoni przeprowadzają się do położonego 4 km dalej Gällivare.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
KE proponuje nowy cel emisji, polski opór wobec ETS2 i umowa USA-Wietnam
Biznes
Polska zbrojeniówka zbroi się w technologie. MON podpisuje nowe umowy
Biznes
Kolejne 180 czołgów K2 dla Polski. Jest umowa
Biznes
PGZ dostało 2,4 mld zł na produkcję amunicji 155 mm
Biznes
Alarmujące dane z przemysłu, zyskowne studia i podatkowa rewolucja Trumpa