fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

88 mln zł na polską stację w Antarktyce

ww.gov.pl
Nowy gmach Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego zostanie oddany do użytku w 2023 r.

Dwa lata wcześniej, w ramach testów, konstrukcja zostanie złożona w Polsce, poinformował IBB PAN. To nowy rozdział w trwającej ponad 40 lat historii badania Antarktyki przez Polaków. Koszt budowy wraz z infrastrukturą wyniesie ok. 88 mln zł.

Czytaj także: Polska Stacja Antarktyczna zmaga się z niedofinansowaniem

Polska stacja jest jedną z około 40 stacji całorocznych położonej w tej części świata. Znajduje się w archipelagu Szetlandów Południowych, na wyspie Króla Jerzego. Działalność rozpoczęła w 1977 r. Wówczas znajdowała się kilkanaście metrów od morza. Obecnie, przy wysokich stanach wód, jest to niecały metr, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla stacji. Problemem jest także przestarzała i zużyta infrastruktura.

Projekt nowej stacji przygotowała pracownia Kuryłowicz & Associates jeszcze w 2015 r. W listopadzie 2018 r. resort nauki poinformował, że przekaże dotację celową w wysokości 88 mln zł na modernizację infrastruktury stacji i budowę nowego budynku głównego. Jego układ będzie trójdzielny, a w rzucie budynek przypominać ma trójramienną gwiazdę.

– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy gmach zostanie oddany do użytku naukowców w 2023 r. – powiedziała w rozmowie z PAP zastępca dyrektora ds. administracyjnych Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN Agnieszka Kruszewska.

Obecnie wyłoniono kancelarię prawną, która będzie obsługiwać przebieg inwestycji. Na przełomie lat 2019-2020 po wyłonieniu firmy mającej sprawować nadzór inwestorski i pracowni projektowej zostanie przygotowany projekt wykonawczy nowego budynku i kompleksowej modernizacji infrastruktury stacji.

W pierwszym kwartale 2020 r. IBB PAN ogłosi przetargi na wykonawcę lub wykonawców inwestycji. Później planowane jest uzbrojenie terenu pod budowę i transport ciężkiego sprzętu, niezbędnego do przeprowadzenia budowy. Wstępne złożenie stacji nastąpi jeszcze w Polsce, prawdopodobnie na początku 2021 r. W drugiej połowie tego roku wszystkie elementy stacji zostaną przetransportowane w kontenerach do Antarktyki. Złożenie jej z prefabrykatów ma zająć kilka miesięcy. W kolejnym sezonie planowane są prace wykończeniowe. W 2023 r. kompleks ma zostać oddany do użytku i zamieszka w nim grupa polarników.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA