fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kapitał szybciej wieje z Rosji

AdobeStock
Prywatny biznes zabiera kapitał z Rosji. W ciągu siedmiu miesięcy wypływ netto był 2,5 większy niż rok wcześniej. To już jedenasty rok tego exodusu.

Bank Rosji podał dane o wypływie kapitału między styczniem a lipcem tego roku.

Czytaj także: Rubel mocno trafiony nową serią sankcji

„Wywóz netto kapitału przez prywatny sektor w ciągu siedmiu miesięcy, wzrósł w ocenie banku centralnego do 21,5 mld dol. W tym samym okresie rok wcześniej było to 8,7 mld dol. ” - czytamy w komunikacie banku.

Tym samym wywóz tegoroczny jest 2,5 raza większy od ubiegłorocznego. Bank Rosji tłumaczy to „wzrostem zagranicznych aktywów w pozostałych sektorach i zmniejszającymi się zobowiązaniami banków wobec nierezydentów”.

Tym samym jednak rok 2018 będzie jedenastym z kolei, kiedy więcej pieniędzy opuszcza Federację, aniżeli do niej napływa. Ostatni dodatki wynik był w 2007 r. W 2008 r. Rosja straciła 133,9 mld dol. w wyniku własnej agresji na Gruzję oraz globalnego kryzysu.

Rekord padł w 2014 roku, gdy Rosjanie, firmy i zagraniczni inwestorzy wycofali z kraju 151,5 mld dol. To z kolei „zasługa” aneksji Krymu, zaangażowania w konflikt na Ukrainie, sankcji zachodnich i gwałtownej dewaluacji rubla w grudniu. W 2015 roku wypływ spowolnił do ok. 56 mld dol.

Dwa lata temu było to 19,8 mld dol. W 2017 r. kraj opuściło 31,3 mld dol. netto.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA