Perspektywy dla polskich inwestycji w Brazylii

Jak inwestować w Brazylii, jakie są perspektywy i warunki dla inwestorów zagranicznych, a także – czy klimat inwestycyjny może się zmienić po jesiennych wyborach parlamentarnych oraz prezydenckich – o tym dyskutują uczestnicy konferencji "Doing business in Brazil" zorganizowanej przez Ambasadę Brazylii i Polsko-Portugalską Izbę Gospodarczą.

Aktualizacja: 17.05.2018 16:08 Publikacja: 17.05.2018 13:49

Perspektywy dla polskich inwestycji w Brazylii

Foto: Rzeczpospolita

"Rzeczpospolita" objęła patronat medialny nad tym seminarium.

- Brazylia i Polska mają dobre i długie relacje od blisko wieku – powiedział Alfredo Leoni, Ambasador Brazylii w Polsce, witając gości na seminarium „Doing business in Brazil”. Podkreślił, że Brazylia ma także bliskie więzi z Polską dzięki polskiej emigracji, dziś w Brazylii żyje 2 mln ludzi polskiego pochodzenia. - Brazylia jest największym partnerem Polski w Ameryce Łacińskiej i widzimy w ostatnich latach rosnącą liczbę inwestycji. Brazylia jest krajem wielkości kontynentu, piątym największym na świecie, z szóstą populacją świata. To także jedna z największych gospodarek świata - dodał.

- W 2017 r. Brazylia przezwyciężyła recesję, która zaczęła się w 2015 r. Mam nadzieje, ze to seminarium udowodni państwu, ze potencjał wzrostu jest niekwestionowany – podkreślał ambasador. - Brazylia ma jeden z największych rynków świata. Jest stabilna politycznie i gospodarczo, to kreuje bardzo przyjazny klimat dla inwestycji. Brazylia oferuje wiele możliwości dla inwestycji i polskich firm, które szukają partnerów. Już kilka polskich firm zdecydowało się wejść na nasz rynek – mówił ambasador.

Brazylijski adwokat Paulo Cesar Teiceira Duarte Fiho, z kancelarii Rothman Advogados z Sao Paulo, przedstawił kilka kulturowych i podatkowych aspektów prowadzenia biznesu w Brazylii.

- Macie do czynienia z innego rodzaju zwierzęciem – powiedział Fiho o inwestowaniu w Brazylii. – Ale gdy zrozumiecie, jak rzeczy są tu rozwiązywane, macie szansę na prowadzenie bardzo efektywnego biznesu – dodał.

Wśród problemów, które mogą zaskoczyć zagranicznych inwestorów, Brazylijczyk wymienił biurokrację oraz korupcję, z którą wciąż zmaga się ten kraj. Fiho podkreślił jednak, że sytuacja w ciągu ostatnich lat bardzo się poprawiła, podobnie jak skuteczność ścigania tego rodzaju przestępstw. - Korupcja wciąż jest problemem, korupcja dotyka wielu aspektów robienia biznesu w Brazylii. Niestety, gdzie jest rozległa biurokracja, jest i korupcja – mówił Fiho.

- Mamy takie wyrażenie jak „brazylijskie koszty”, używamy go na określenie dodatkowych kosztów, które trzeba uwzględnić podczas prowadzenia biznesu w Brazylii. Są one powodowane przez biurokrację, niewystarczająco rozwiniętą infrastrukturę, wysokie koszty pracy i nieefektywność pracy. Dodatkowe wydatki idą na przykład na dodatkowych prawników, potrzeba więcej czasu na przygotowanie umów – wyjaśniał Fiho.

Prowadzenie biznesu w Brazylii zdaniem eksperta jest bardziej powolne, Bank Światowy plasuje Brazylię na 116 miejscu pośród 189 krajów pod względem łatwości zakładania firmy.

Jak podkreślił adwokat, ogromne znaczenie mają osobiste relacje. - Lubimy rozmowy, lubimy poznać partnerów. Brazylia jest znana jako kraj, który największe znaczenie przykłada do osobistych relacji. Brazylijczycy wolą spotkania od rozmów telefonicznych, a rozwijanie biznesowych relacji to zwykle dłuższy proces niż w Europie, ponieważ zaufanie zdobywa się stopniowo. Ale kiedy już relacje zostaną nawiązane, współpraca przyśpiesza – mówił Fiho.

Mniejszy natomiast nacisk przykładany jest do formalności i punktualności. Dlatego może zaskoczyć bardziej bezpośredni ton listów, a także swobodne podchodzenie do przychodzenia na spotkania. – Spóźnienie na spotkanie nie jest niezwykłe. Wręcz tego oczekujemy, a przyjście punktualnie na spotkanie prywatne jest wręcz niezręczne – mówi dr Paulo Cesar Teiceira Duarte Fiho.

Język portugalski w tym kraju dominuje, a Brazylijczycy nie są poliglotami. Nauczenie się portugalskiego jest kluczowe dla długoterminowej pracy w Brazylii. System podatkowy jest skomplikowany. - Mam doktorat z księgowości, a wciąż nie do końca go rozumiem – żartował dr Fiho. Wyjaśnił, że największy ciężar podatków jest skoncentrowany na konsumpcji. Ponad połowa podatków dotyczy konsumpcji, 17 proc. dotyczy podatku od firm lub dochodu.

 

Polskie inwestycje w Brazylii

- Odkryliśmy, że strategia sprzedaży musi być zupełnie inna niż w Europie – mówi Jan Dąbrowa, dyrektor GTV Brazil, polski dystrybutor akcesoriów meblowych i oświetlenia, który wszedł na rynek brazylijski. – Dziś mamy naszych specjalistów sprzedaży, ale wspieramy jeszcze pośredników sprzedaży w każdym regionie, którzy pracują w oparciu o prowizje - mówił Dąbrowa. – W Brazylii trzeba mieć cierpliwość, rynek szybko się zmienia i nasza strategia musi zmieniać się wraz z nim - dodał.

- Byliśmy w kontakcie z konsulatem, część informacji od nich jest bardzo potrzebna, zostaniecie też przedstawieni innym firmom. Zróbcie swoje badanie rynku, zobaczcie, przez co przeszły inne firmy na tym rynku - mówił Jan Dąbrowa. - Brazylia to nie kraj dla amatorów ani firm z krótkoterminową wizją. Dwa lata to czas na poznanie biznesu, a zarabiać zaczyna się w pięć-sześć lat - mówił.

Autorem jednej z największych polskich inwestycji w Brazylii jest Grzegorz Hajdarowicz, którego spółka Gremi International stworzy w Baia Formosa, czyli Pięknej Zatoce, kompleks hotelowy pod nazwą Eco Estrela. O szczegółach tej inwestycji opowiadał na konferencji Dariusz Bąk, członek rady nadzorczej Gremi Media.

- Gremi International zainwestował w projekt w 2009 r. Nasza nieruchomość jest potężna, ma ponad 2,5 tys. hektarów i 6,5 km plaży - mówił nam Grzegorz Hajdarowicz. - Podpisaliśmy umowę z Six Senses, najlepszym operatorem hotelowym na świecie. Na 12 procentach naszego terenu powstanie największy kompleks hotelowy na świecie. Obecnie trwa road show, przedstawiciele naszej firmy objeżdżają cały świat, obecnie są w Miami, będą w Pekinie, w ubiegłym tygodniu ja byłem w Genewie. Pokazujemy ten projekt, rozmawiamy z inwestorami - relacjonował Hajdarowicz.

- W III kwartale 2019 r. ruszy budowa. Pierwsza faza projektu Six Senses to ok. 500 mln dolarów, zakładamy, że ewaluacja całego projektu to od 1,5 do 2 mld dolarów. Budujemy destynację turystyczną, ale powstanie tam także hub technologiczny na 120 ha. To jest największy tego typu projekt dziś w Ameryce Południowej. Myślę, że pierwsi goście przyjadą w 2021 r. - mówił Grzegorz Hajdarowicz.

Hajdarowicz dobrze ocenia klimat inwestycyjny w Brazylii. – Rząd Temera reformuje kraj, zmienia przepisy na bardziej przyjazne dla przedsiębiorców. Myślę, że po październikowych wyborach w Brazylii ta tendencja się jeszcze umocni i czeka nas jeszcze wiele lat prosperity - powiedział.

O czym trzeba pamiętać inwestując w Brazylii? – Radziłbym myśleć w kategoriach dużego biznesu, choć to nie musi być duży kapitał. Trzeba myśleć o funkcjonowaniu w całej Brazylii, na pewno w Sao Paulo i Rio. To daje ogromne możliwości rozwoju - mówił Hajdarowicz.

Pełną relację z tego wydarzenia będzie można znaleźć na stronach rp.pl i w "Rzeczpospolitej".

Przeczytaj także:

Ożywienie w handlu z Brazylią bramą na kolejne rynki regionu

Paulo Bilyk: Brazylia wynagradza cierpliwych

"Rzeczpospolita" objęła patronat medialny nad tym seminarium.

- Brazylia i Polska mają dobre i długie relacje od blisko wieku – powiedział Alfredo Leoni, Ambasador Brazylii w Polsce, witając gości na seminarium „Doing business in Brazil”. Podkreślił, że Brazylia ma także bliskie więzi z Polską dzięki polskiej emigracji, dziś w Brazylii żyje 2 mln ludzi polskiego pochodzenia. - Brazylia jest największym partnerem Polski w Ameryce Łacińskiej i widzimy w ostatnich latach rosnącą liczbę inwestycji. Brazylia jest krajem wielkości kontynentu, piątym największym na świecie, z szóstą populacją świata. To także jedna z największych gospodarek świata - dodał.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie
Materiał partnera
Rynek audytorski obecnie charakteryzuje się znaczącym wzrostem
Materiał partnera
Ceny za audyt będą rosły
Materiał partnera
Transparentny rynek kapitałowy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Czy to jest koniec audytu w obecnej postaci?