fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Commerzbank rozstanie się z 10 tys. pracowników

Bloomberg
Prezes drugiego co do wielkości banku w Niemczech, Manfred Knof zawarł ze związkami umowę o zmniejszeniu zatrudnienia, co pozwoli zlikwidować 10 tys. etatów na świecie

Porozumienie ogłoszone przez kierownictwo Commerzbanku i działaczy związkowych jest głównym elementem planu zmniejszenia zakresu działania banku i powrotu do rentowności. — Dziś dokonaliśmy dużego kroku na drodze do osiągnięcia zrównoważonych celów w zakresie kosztów i w realizacji naszego celu zapewnienia trwałej rentowności Commerzbanku — powiedział Knof Reuterowi. — Moim celem jest zapewnienie niezależności Commerzbanku jako zyskownego, wysoce rentownego banku — dodał.

Kierownictwo liczy, że zmiany poprawią sytuację banku jako samodzielnej instytucji, która stara się wejść na nową drogę po zmianach kadrowych na szczycie i po wpadkach w zakresie strategii. Bank nie odzyskał w pełni sił po koniecznej pomocy publicznej, ratującej go po ostatnim kryzysie finansowym z latach 2008-9, w 2020 r. poniósł stratę 2,9 mld euro.

Manfred Knof, gdy został prezesem na początku roku, ogłosił plan zmniejszenia załogi o 10 tys. ludzi i zamknięcia kilkuset oddziałów w ramach restrukturyzacji za 1,8 mld euro. Jej koszty będą większe od przewidywanych początkowo ponad 2 mld euro. Prezes powiedział załodze w styczniu, że kompresja etatów jest koniecznością, w ostatnich miesiącach dyrekcja negocjowała ze związkami tę sprawę w nadziei dojścia do porozumienia przed dorocznym WZA w maju.

Umowa o zatrudnieniu obejmuje wcześniejsze emerytury i skrócony czas pracy dla starszych pracowników, odprawy dla odchodzących i programy w zakresie przekwalifikowania zawodowego. Christoph Schmitz ze związku Verdi stwierdził, że nie dojdzie do wręczania wypowiedzeń, redukcje będą realizowane w wolnym rytmie, aby nie przeciążać pracą tych, którzy pozostaną.

Knof, z wykształcenia prawnik, pracował przez większość kariery zawodowej w Allianz, w 2019 r. przeszedł do Deutsche Banku na stanowisko szefa działu bankowości detalicznej w Niemczech. Z początkiem bieżącego roku przeszedł do Commerzbanku. Ten bank i Deutsche zrezygnowały w 2019 r. z rozmów o fuzji, ale spekulacje na ten temat nie zniknęły.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA