fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Prawie co piąty Polak wciąż nie ma konta w banku

Adobe Stock
Jak podliczył NBP w raporcie „Postawy Polaków wobec obrotu bezgotówkowego luty 2017", wciąż 17 proc. naszych rodaków nie ma konta osobistego.

Z kolei z badań „Eksploracja postaw i potrzeb klientów indywidualnych oraz mikroprzedsiębiorców w kategorii bankowej" przeprowadzonych przez instytut Kantar Millward Brown na zlecenie Nest Banku wynika, że ponad 18 proc. Polaków nie wie ile miesięcznie płaci za prowadzenie rachunku w banku.

8 sierpnia 2018 roku w życie wchodzi nowelizacja Ustawy o usługach płatniczych, nakładająca na banki obowiązek oferowania bezpłatnego podstawowego rachunku płatniczego. Bankowcy liczą na to, że nowe regulacje pozytywnie wpłyną na świadomość finansową Polaków i spora część z 17 proc. nieubankowionych osób otworzy konto osobiste.

Zmieni się również sposób informowania o usługach. Ujednoliceniu ulegnie między innymi nazewnictwo oraz standard informowania o opłatach, co zwiększyć ma przejrzystość usług bankowych i komfort klientów.

– Podstawowy rachunek płatniczy będzie mógł założyć każdy Polak, pod warunkiem, że nie posiada innego konta osobistego w polskiej walucie. Jego otwarcie nie będzie mogło się wiązać z żadnymi opłatami. Co więcej, banki nie będą mogły warunkować dostępu do niego skorzystaniem z innych usług – wyjaśnia Agnieszka Porębska-Kość z Nest Banku.

W marcu 2017 r. warunkowo darmowe konto w banku posiadało 56 proc. Polaków – wynika z badań Nest Banku. Nie wszyscy jednak są świadomi kosztów jakie generują ich rachunki. Ponad 26 proc. z świadomie płaciło za prowadzenie rachunku, ale aż 18 proc. z badanych nie miało pojęcia jakie koszty ponosi.

Nowe przepisy mówią, że bezpłatne ma być: założenie i prowadzenie konta, obsługa karty płatniczej, wypłaty z bankomatów własnych banków oraz pięć darmowych wypłat w miesiącu z bankomatów innych banków. Dodatkowo, w każdym miesiącu będzie można bezpłatnie zrealizować pięć transakcji tj.: przelew, polecenie zapłaty, zlecenie stałe.

– Bezwarunkowo bezpłatny rachunek jest w Nest Banku od dawna dostępny w stałej ofercie i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem klientów. Jasne zasady przyciągają zarówno klientów sprawnie poruszających się w bankowym świecie, jak i tych obawiających się powierzyć swoje pieniądze instytucji finansowej - zauważa Agnieszka Porębska-Kość.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA