fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Millennium powyżej oczekiwań

Bloomberg
Dzięki nieco wyższym od prognozowanych dochodom i niższym rezerwom bank wyraźnie przebił oczekiwania zysku netto. To był pierwszy kwartał, w którym konsolidował EuroBank.

Bank Millennium miał w II kwartale 174 mln zł zysku netto, o blisko 18 proc. więcej niż zakładała średnia prognoz analityków. To rezultat o 10 proc. niższy niż rok temu, głównie ze względu na zwiększone rezerwy wynikające z przejęcia EuroBanku.

Przebicie oczekiwań było możliwe dzięki nieco wyższemu od oczekiwań wynikowi odsetkowemu (urósł przez rok o 30 proc.) i prowizyjnemu (zwiększył się o blisko 7 proc). Jednak przede wszystkim umożliwiły to rezerwy, które nie były o 10 proc. niższe od oczekiwań rynkowych i wyniosły 158 mln zł (to wzrost przez rok o 170 proc.). Koszty działania były tylko nieznacznie wyższe od prognoz, przez rok urosły o 23 proc., do 370 mln zł.

Millennium od początku czerwca konsoliduje EuroBank, co oznacza, że pod względem wyników jego udział miał wpływ tylko przez jedną trzecią kwartału. Skonsolidowany zysk netto Millennium wyniósł w I połowie 334 mln zł i był o 4 proc. niższy niż rok temu. Istotną pozycją jednorazową obniżająca zysk, wynikającą z konsolidacji z EuroBankiem, była dodatkowa, zgodna ze standardem IFRS9 rezerwa w wysokości 81 mln zł (65 mln zł netto) na portfel tego banku. Gdyby pominąć tę pozycję, 27 mln zł nadzwyczajnego zwrotu podatku za I kwartał oraz przyjmując równy na cały rok rozkład składki na fundusz przymusowej restrukturyzacji banków BFG, znormalizowany zysk netto wyniósłby 411 mln zł. Oznaczałoby to 12,1 proc. wzrostu. Analogicznie liczony, znormalizowany wskaźnik ROE wzrósł do 9,7%, w porównaniu z 9,5%.

- Udany II kwartał to zarazem pierwszy okres ujmowania EuroBanku w skonsolidowanych sprawozdaniach grupy. Przejęcie 12,6 mld zł kredytów i 8 mld zł depozytów Euro Banku umożliwiło dynamiczną poprawę dochodowości i wolumenów. Przychody operacyjne ogółem grupy wzrosły o 18 proc. w ujęciu rocznym, a wskaźnik ROE do 9,7%. Miniony kwartał upłynął również pod znakiem silnego wzrostu organicznego wolumenów biznesowych Banku Millennium. To pokazuje, że potrafimy skupiać się równocześnie na trzech kluczowych obszarach – wzroście organicznym, wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań i przygotowaniach do połączenia banków – mówi Joao Bras Jorge, prezes Millennium. 

Aktywa grupy na dzień 30 czerwca 2019 osiągnęły 93,67 mld zł, co oznacza wzrost o 28,9 proc. w porównaniu do stanu na koniec czerwca 2018 r.

Kredyty netto ogółem grupy Banku Millennium wyniosły 67,86 mld zł, co oznacza wzrost o 35 proc. rok do roku. Głównym czynnikiem napędzającym ten wzrost była konsolidacja portfela kredytowego nabytego EuroBanku. Bez jego uwzględnienia wzrost kredytów ogółem wyniósłby 9,9 proc. rdr.

Po przeprowadzeniu przejęcia za 1,83 mld zł wciąż są wysokie współczynniki wypłacalności Millennium. Łączny wskaźnik kapitałowy (TCR) wynosi 20,1 proc., a wskaźnik kapitału podstawowego Tier 1 (CET1) jest na poziomie 16,9 proc. 

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA