fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

W Egipcie odkryto browar sprzed pięciu tysięcy lat

AFP PHOTO / HO / EGYPTIAN MINISTRY OF ANTIQUITIES
Archeolodzy odkryli liczący pięć tysięcy lat browar, w którym w starożytnym mieście Abydos produkowano tysiące litrów piwa - poinformowało egipskie ministerstwo turystyki i starożytności.

Odkrycia dokonano na terenie prowincji gubernatorskiej (muhafazy) Sauhadż w środkowym Egipcie. Prawdopodobnie browar funkcjonował ok. roku 3100 p.n.e., za czasów panowania Narmera - przekazały egipskie władze.

Ślady browaru egipsko-amerykański zespół archeologów odkrył w miejscu, w którym w Górnym Egipcie znajdowało się miast Abydos. - Uważamy, że piwo było używane podczas rytuałów pogrzebowych pierwszych władców Egiptu - powiedział dr Matthew Adams, jeden z członków ekspedycji, cytowany przez agencję Reutera.

Agencja podaje, że w browarze można było wytwarzać 22,4 tys. litrów piwa. Browar był podzielony na osiem sekcji, w każdej znajdowało się 40 glinianych kadzi służących do podgrzewania mieszanek zboża i wody.

Władze Egiptu mają nadzieję, że informacje o nowo odkrytych śladach przeszłości pomogą odbudować turystykę, która mocna ucierpiała w czasie epidemii koronawirusa.

W 2020 r. do Egiptu przyjechało 3,5 mln turystów. Rok wcześniej liczba ta wyniosła 13,1 mln.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA