fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Szkielet tyranozaura wystawiony na aukcję

ScottRobertAnselmo/CC 3.0
Brytyjski dom aukcyjny Christie's planuje sprzedać szkielet jednego z największych znanych tyranozaurów. Aukcja zostanie zorganizowana na początku października.

Dinozaur znany jako "STAN" liczy około 67 milionów lat i został odkryty w 1987 roku w Południowej Dakocie przez amatora paleontologa Stana Sacrisona.

- Pokazał go wówczas naukowcom, którzy niestety błędnie określili go jako triceratopsa - powiedział James Hyslop z domu aukcyjnego Christie's.

Szczątki triceratopów są stosunkowo powszechne w świecie paleontologicznym, więc kości nie wzbudziły dużego zainteresowania do czasu, aż Sacrison zabrał je do Instytutu Black Hills w Południowej Dakocie w 1992 roku.

Tam badacze szybko dostrzegli, że mają do czynienia z wyjątkowym odkryciem. Podjęto decyzję o rozpoczęciu dalszych poszukiwań w celu odkrycia reszty kości. Udało się odzyskać łącznie 188 z około 300 kości tyranozaura.

Większość szkieletów tyranozaurów jest w posiadaniu muzeów i prywatnych instytucji. Aukcja jest okazją dla prywatnego kolekcjonera lub instytucji do nabycia kości - informuje Christie's.

STAN ma około 12 metrów długości i 3,5 metra wysokości. Szkielet będzie można oglądać do połowy października w Nowym Jorku.

Dom aukcyjny szacuje, ze nowy właściciel zapłaci za szkielet od 6 do 8 mln dolarów.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA