Miejsce, w którym znaleziono cenny skarb, jest okryte tajemnicą. Wiadomo, że monety znaleźli młodzi ludzie, którzy w ramach wolontariatu przed służbą wojskową pomagali archeologom.

Znalezisko to 425 monet z czystego 24-karatowego złota, pochodzących z czasów Abbasydów, sunnickiej dynastii  władającej kalifatem rozciągającym się od Persji po Afrykę północną, ze stolicą w Bagdadzie. Władzę objęli w 750 roku, stracili w XIII, po zajęciu i zburzeniu Bagdadu przez Mongołów.

Skarb to pełne monety - dinary, ale zawiera też ok. 270 kawałków pociętych monet. Jeden z takich fragmentów jest niezwykle rzadki - to kawałek monety - solidusa - wybitej za czasów bizantyjskiego cesarza Teofila, panującego w Konstantynopolu w latach 829-842 n.e.). Takiej monety nie znaleziono dotąd nigdy na terenie wykopalisk w Izraelu.

Naukowcy oceniają, że złoty skarb, 845 g czystego złota, pod koniec IX wieku, gdy został zakopany, stanowił niemałą fortunę. Za taką ilość szlachetnego kruszcu można było kupić luksusowy dom w jednej z najlepszych dzielnic Fustat - ogromnej, pierwszej stolicy Egiptu za czasów panowania w nim Arabów. Obecnie Fustat jest częścią Kairu, znaną jako Stary Kair.