fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Naukowcy znaleźli ślad czerwia sprzed 550 mln lat

Virginia Tech
Naukowcy odkryli ślady pozostawione przez zwierzę podobne do czerwia, które zamieszkiwało Ziemię ok. 550 mln lat temu - w okresie, który odegrał kluczową rolę w ewolucji życia na Ziemi - pisze amerykański "Newsweek".

Jak czytamy w artykule opublikowanym w "Nature" zwierzę, nazwane Yilingia spiciformis, było pół miliarda lat temu jednym z nielicznych ówczesnych organizmów żywych, które były w stanie się poruszać. Znalezienie skamieniałych śladów pozostawionych przez ten gatunek i jego szczątków dostarcza więc naukowcom wielu informacji na temat wczesnej ewolucji zwierząt na Ziemi.

Zespół pod kierownictwem Shuhai Xiao z Virginia Tech znalazł 35 skamieniałych szczątków gatunku zamieszkującego Ziemię 551-539 mln lat temu na terenie Formacji Dengying w Chinach.

W "Nature" czytamy, że przedstawiciele gatunku Yilingia spiciformis mieli ok. 27 cm długości i do 2,5 cm szerokości. Czerwie składały się z ok. 50 segmentów i mogły nie tylko same się poruszać, ale także podejmować decyzje - ślad znaleziony przez naukowców wskazuje, że czerw starał się przed czymś uciec.

Pierwsze zwierzęta miały zyskać umiejętność samodzielnego poruszania się ok. 580 lat temu - wcześniej zwierzęta były pozbawione tej umiejętności, podobnie jak zamieszkujące dziś Ziemię gąbki i korale. - Najwcześniejsze dowody mobilności zwierząt pochodzą sprzed ok. 560-570 mln lat - mówi Xiao w rozmowie z "Newsweekiem". - Więc nasze skamieliny nie są najstarszym dowodem na mobilność zwierząt, ale są najstarszym znanym dowodem poruszania się zwierzęcia, którego ciało jest podzielone na segmenty - dodaje.

Yilingia spiciformis należały do grupy zwierząt określanych mianem zwierząt dwubocznych symetrycznych, do których należy większość zwierząt żyjących obecnie na Ziemi (również ludzie są przedstawicielem tej grupy).

- Ewolucja mobilnych, składających się z segmentów zwierząt jest kluczowa dla zrozumienia innowacji ewolucyjnych - twierdzi Xiao.

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA