fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Największa papuga w historii była kanibalem? Mierzyła metr

AdobeStock
Naukowcy z Nowej Zelandii twierdzą, że znaleźli skamieniałe szczątki największej papugi na świecie. Uważa się, że gigantyczny ptak, który mierzył metr i ważył siedem kilogramów, mógł żywić się mniejszymi osobnikami swojego gatunku.

Pozostałości osobnika z gatunku Heracles Inexpectatus, nazwanego na cześć mitycznego greckiego półboga, znaleziono w skamielinach sprzed 19 milionów lat w środkowym Otago w Nowej Zelandii. Gigantyczna papuga prawdopodobnie zjadała inne osobniki swojego gatunku.

Czytaj także: Odkryto kość największego zwierzęcia, które chodziło po Ziemi

- Nowa Zelandia jest znana z gigantycznych ptaków - powiedział profesor Trevor Worthy z Uniwersytetu Flindersa. - Nie tylko dominowały moa, były też gigantyczne gęsi, a na niebie widać było wielkie orły. Ale do tej pory nikt nigdy nie znalazł wymarłej gigantycznej papugi. Nigdzie - podkreślił. - Herakles, jako największa papuga w historii, bez wątpienia miała na tyle ogromny dziób, że mogłaby nim zniszczyć wszystko, co chciała. Mogła też jeść dużo więcej niż konwencjonalne pokarmy dla papug. Być może były to nawet inne papugi - dodał profesor Mike Archer z ośrodka badawczego UNSW w Sydney.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA