fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Meksyk: Odnaleziono świątynię boga obdartego ze skóry

Joseph Florimond, duc de Loubat (1837 - 1921) [Public domain], via Wikimedia Commons
Meksykański Instytut Antropologii i Historii poinformował o odnalezieniu po raz pierwszy świątyni indiańskiego bóstwa Xipe Toteka (dosł. Nasz pan, obdarty ze skóry), czczonego w Mezoameryce przez indiańskie plemiona jako boga wiosny, pór roku, zachodu, płodności i rolnictwa - informuje AP.

Xipe Totec przedstawiany był jako pozbawiony skóry człowiek, odziany w zdartą skórę. Według niektórych wierzeń bóstwo miało obdzierać się ze skóry w czasie klęsk głodu, aby obdarzyć ludzi żywnością.

Świątynię poświęconą Xipe Totekowi odnaleziono w czasie wykopalisk w stanie Puebla, na terenach zamieszkanych niegdyś przez Indian Popoloca.

Archeolodzy znaleźli dwie rzeźby przypominające wyglądem czaszki oraz kamienną kolumnę przedstawiającą bóstwo. Z jednej z jego rąk zwisa bezwładnie druga dłoń, co - jak czytamy w AP - sugeruje, że bóstwo odziane jest w skórę zdartą z człowieka złożonego mu w ofierze.

AP wyjaśnia, że Xipe Totec był czczony przez indiańskich kapłanów przez składanie mu w ofierze ludzi, których następnie obdzierano ze skóry. Rytuał miał zapewnić lokalnej społeczności płodność i obfite zbiory żywności.

Odnaleziona świątynia została zbudowana w kompleksie znanym jako Ndachjian-Tehuacan pomiędzy 1000 a 1260 rokiem. Kompleks Ndachjian-Tehuacan został ostatecznie podbity przez Azteków.

Ofiary składane Xipe Totekowi miały być zabijane w czasie strzałami, lub w czasie walki na specjalnej platformie, a następnie obdzierane ze skóry na osobnym ołtarzu. Układ odnalezionej świątyni wskazuje, że to właśnie tam mogły być składane rytualne ofiary.

W przeszłości znajdowano już wizerunki Xipe Toteka, ale nigdy nie znaleziono szczątków poświęconej mu świątyni.

Według archeolog z Uniwersytetu Florydy, Susan Gillespie, odnaleziona świątynia niekoniecznie musiała być miejscem składania ofiar, lecz przechowywania ich skór złożonych w ofierze bóstwu.

Źródło: Time.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA