fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Adwokatura rozwiewa wątpliwości ws. punktów szkoleniowych

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej nie przewiduje rekomendowania odstąpienia od obowiązku doskonalenia zawodowego adwokatów - głosi pismo NRA.

W lutym 2018 roku Wyższy Sąd Dyscyplinarny adwokatury (sygn. akt: WSD 15/17) uznał, że karanie za brak udziału w szkoleniach zawodowych nie ma podstaw prawnych.

Czytaj także:

Odwołując się do tego rozstrzygnięcia, stowarzyszenie adwokackie Defensor Iuris zapytało Naczelną Radę Adwokacką, czy podjęła lub zamierza podjąć działania polegające na zniesieniu bądź zmianie uchwały "o doskonaleniu zawodowym adwokatów".

W piśmie z września 2019 roku wskazało, że trwa swoista niepewność co do konieczności zbierania przez adwokatów punktów szkoleniowych. - Oczywiście część z nich, niejako "na własną rękę" podejmuje decyzję o zaniechaniu zbierania punktów, jednakże nadal pozostaje grupa adwokatów, którzy obawiając się odpowiedzialności dyscyplinarnej, ponoszą związane ze szkoleniami koszty - wyjaśniło stowarzyszenie.

W odpowiedzi poinformowano, że Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej nie przewiduje rekomendowania NRA odstąpienia od obowiązku doskonalenia zawodowego adwokatów. - Orzeczenie Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, na które powołują się Panie Mecenas w piśmie pozostaje w obiegu prawnym, ale w ocenie Prezydium NRA i Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury nie wyznacza ono linii orzeczniczej tym bardziej, że pojawiają się orzeczenia przeciwne - wyjaśniono.

Dalej wskazano, że ustawowa kompetencja do uregulowania kwestii doskonalenia zawodowego została przez NRA wykonana. - Prezydium NRA uznaje za zasadne modfyikację tego regulaminu w zakresie doprecyzowania o zapisy dotyczące działalności sekcji praktyków prawa - poinformowano w piśmie.

Przypomnijmy, iż zgodnie z uchwałą „O doskonaleniu zawodowym adwokatów” w celu spełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego adwokat powinien uzyskać w  danym  roku kalendarzowym co najmniej 12 punktów szkoleniowych.

Uchwała zawiera też zapis, w myśl którego, okręgowa rada adwokacka zobowiązana jest czuwać nad realizacją obowiązku doskonalenia zawodowego przez  członków  izby, a w przypadku stwierdzenia umyślnego naruszenia tego  obowiązku podejmować przewidziane prawem działania dyscyplinujące, w tym także wszczynać postępowania dyscyplinarne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA