fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

#RZECZoPRAWIE: Gajowniczek – Pruszyńska o kandydowaniu adwokatów do SN

Fotorzepa, Marian Zubrzycki MZub Marian Zubrzycki
- Trudno jest odpowiedzieć na pytanie czy adwokaci powinni kandydować do SN. W moim odczuciu mamy do czynienia ze sporym dylematem moralnym - mówiła w czwartkowym programie #RZECZoPRAWIE Katarzyna Gajowniczek - Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Wicedziekan zwróciła uwagę, że adwokatom nie zarzuca się łamania konstytucji, ale wykorzystanie negatywnie ocenianej przez środowisko ustawy, która w ocenie samorządu jest sprzeczna z ustawą zasadniczą.

- Do ORA ma wpłynąć wniosek o podejrzeniu popełnienia deliktu dyscyplinarnego, tj. sprzeniewierzenia się zasadom etyki zawodowej. Na dzień dzisiejszy jednak taki dokument jeszcze nie wpłynął.

Czytaj także: Kandydują do SN. Mogą stracić adwokackie togi

 

Gajowniczek – Pruszyńska przypomniała także katalog kar dyscyplinarnych, do których należą: upomnienie, nagana, kara pieniężna, zawieszenie i wydalenie z adwokatury. Wskazała także, że kara zawsze winna być adekwatna do popełnionego czynu.

- Nie dziwi nas nie dziwi takie zawiadomienie. Każdy adwokat ma prawo złożyć takie zawiadomienie jeśli poczuł się urażony przez kolegów - dodała.

Zobacz wideo z rozmowy

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA