O dopuszczalności odwołania rozstrzyga organ II instancji

Po otrzymaniu odwołania, organ, który wydał zaskarżoną decyzję, może ją uchylić lub zmienić, jeżeli uzna, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie. We wszystkich innych przypadkach powinien przesłać odwołanie z aktami sprawy organowi II instancji.

Publikacja: 12.06.2018 02:00

O dopuszczalności odwołania rozstrzyga organ II instancji

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek

- Po doręczeniu stronie pisma, które nie było decyzją, strona wniosła odwołanie. Czy organ I instancji może sam stwierdzić, że nie było podstaw do wniesienia odwołania, bez przekazania go do II instancji?

Nie.

Zgodnie z art. 129 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. W sytuacji, gdy:

- odwołanie wniosły wszystkie strony (bądź wniosła je tylko jedna ze stron, ale pozostałe strony wyraziły zgodę na uchylenie lub zmianę decyzji zgodnie z żądaniem odwołania), a

- organ, który wydał decyzję, uzna, że to odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie,

może wydać nową decyzję, w której uchyla lub zmienia zaskarżoną decyzję (art. 132 § 1-2 k.p.a.). Organ, który wydał zaskarżoną decyzję, ma na skorzystanie z tego uprawnienia autokontrolnego 7 dni od dnia, w którym otrzymał odwołanie. Jeżeli nie wydał nowej decyzji, musi – we wskazanym wyżej terminie 7 dni – przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy organowi odwoławczemu (art. 133 k.p.a.).

To organ odwoławczy stwierdza, w drodze postanowienia, niedopuszczalność odwołania (art. 134 k.p.a.). Postępowanie odwoławcze może zakończyć się zatem albo wydaniem postanowienia z art. 134 k.p.a., albo wydaniem jednej z decyzji, o których mowa w art. 138 k.p.a. W orzecznictwie podkreśla się, że niedopuszczalność odwołania może wynikać z przesłanek o charakterze przedmiotowym i podmiotowym. Do przesłanek o charakterze przedmiotowym zalicza się m.in. zaskarżenie aktu, który nie jest decyzją w rozumieniu przepisów k.p.a. (tak właśnie było w przypadku opisanym w pytaniu) czy wniesienie odwołania od decyzji, która nie została doręczona stronie. Natomiast do przesłanek niedopuszczalności odwołania o charakterze podmiotowym należy niezdolność odwołującego się do czynności prawnych czy oczywisty brak legitymacji odwoławczej (por. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 26 kwietnia 2018 r., sygn. IV SA/Gl 24/18, LEX nr 2482689).

Zwraca się także uwagę, że organ I instancji nie jest uprawniony do tego, aby samodzielnie ustalać niedopuszczalność odwołania. Jeżeli odwołanie jest, jego zdaniem, niedopuszczalne, powinien nadać mu bieg przez przekazanie organowi odwoławczemu wraz z aktami sprawy. Właściwy do rozstrzygnięcia o dopuszczalności odwołania jest bowiem wyłącznie organ odwoławczy. Jak zwrócono uwagę w wyroku WSA w Białymstoku z 17 kwietnia 2018 r. (sygn. II SAB/Bk 12/18, LEX nr 2482553), przekazanie odwołania jest czynnością materialno- techniczną, dla której ustanowiono ściśle określony termin (7 dni od dnia otrzymania odwołania). Takie działanie ustawodawcy miało na celu zagwarantowanie realizacji zasady sprawności postępowania administracyjnego. W wyroku tym stwierdzono zatem, że w razie nieprzekazania odwołania przez organ I instancji, stronie przysługuje skarga na bezczynność do wojewódzkiego sądu administracyjnego, na podstawie art. 3 § 2 pkt 9 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

—Anna Puszkarska, radca prawny

podstawa prawna: art. 129, art. 132-134 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1257 ze zm.)

podstawa prawna: art. 3 § 2 pkt 9 ustawy 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1369 ze zm.)

- Po doręczeniu stronie pisma, które nie było decyzją, strona wniosła odwołanie. Czy organ I instancji może sam stwierdzić, że nie było podstaw do wniesienia odwołania, bez przekazania go do II instancji?

Nie.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów