Rzecznik pacjentów: Sąd w Zamościu wydał zaskakujący wyrok

Sąd Okręgowy w Zamościu przyznał 20 tys. zł zadośćuczynienia pacjentowi, w którego operacji brał student fizjoterapii - syn ordynatora. Jednocześnie pacjent został obciążony kosztami procesu w wysokości blisko 30 tys. zł.

Publikacja: 26.03.2024 16:04

Sąd Okręgowy w Zamościu

Sąd Okręgowy w Zamościu

Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Rzecznik praw pacjenta poinformował na swojej stronie, że przed Sądem Okręgowym w Zamościu doszło do wydania zaskakującego wyroku. Sprawa dotyczyła zdarzenia z 2013 roku, kiedy ordynator oddziału chirurgii pozwalał synowi – studentowi fizjoterapii – na czynne uczestnictwo w operacjach. Pacjent ani przed zabiegiem, ani po zabiegu nie był informowany o obecności osoby nieuprawnionej na sali operacyjnej.

Proces trwał blisko 9 lat. W sprawie zostało wydanych kilka opinii biegłych. Ostatecznie sąd doszedł do przekonania, że udział osoby nieuprawnionej w operacji nie przełożył się na stan zdrowia pacjenta, pogorszenie tego stanu, i w tym zakresie sąd oddalił powództwo.

Niemniej udział studenta w zabiegu operacyjnym stanowi zawinione naruszenie praw pacjenta i z tego względu sąd przyznał pacjentowi kwotę 20 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za naruszenie praw pacjenta. Rzecznik praw pacjenta przyznaje, że mając na uwadze okoliczności sprawy, nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jednocześnie sąd obciążył pacjenta wydatkami sądowymi w wysokości 26 tys. zł oraz kosztami procesu w kwocie 3,6 zł zł, co łącznie daje ponad 29 tys. zł. 

- Czy tak wygląda poczucie sprawiedliwości? - pyta rzecznik, który zaskarżył postanowienie o kosztach do sądu wyższej instancji.

RPP podkreśla, że zwrócił się do wszystkich Prezesów Sądów Apelacyjnych i Okręgowych o propacjenckie podejście do kosztów spraw o błędy medyczne. Rzecznik przypominał o zasadzie słuszności wyrażonej w treści art. 102 Kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, że w wypadkach szczególnie uzasadnionych sąd może zasądzić od strony przegrywającej tylko część kosztów albo nie obciążać jej w ogóle kosztami. Zwłaszcza, że sprawy o błędy medyczne należą do jednych z najbardziej skomplikowanych, w szczególności jeśli chodzi o postępowanie dowodowe i wykazanie związku przyczyno-skutkowego pomiędzy zdarzeniem, a zaistniałą u pacjenta szkodą na zdrowiu — czytamy na stronie RPP.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność