Naukowcy: Szybkie chodzenie chroni przed cukrzycą typu 2

Przed cukrzycą typu 2, najczęściej występującym typem cukrzycy, chroni szybkie chodzenie - wynika z badania, o którym pisze "The Guardian".

Publikacja: 29.11.2023 10:33

Na cukrzycę typu 2 cierpi ponad pół miliarda ludzi na świecie

Na cukrzycę typu 2 cierpi ponad pół miliarda ludzi na świecie

Foto: Adobe stock

Liczba przypadków cukrzycy typu 2 znacząco wzrosła w trzech ostatnich dekadach - alarmuje WHO.

537 mln osób na świecie cierpi na cukrzycę typu 2

Są dwie główne przyczyny cukrzycy typu 2: upośledzenie wydzielania insuliny, na które wpływ mają różne czynniki genetyczne oraz oporność na działanie insuliny, której przyczyną mogą być zarówno czynniki genetyczne, jak i otyłość.

Cukrzycę typu 2 zdiagnozowano u ponad 537 mln osób na świecie, ale kolejne miliony mogą cierpieć na tę przypadłość nie będąc tego świadomymi. Cukrzyca typu 2 może wywoływać utratę wzroku, niewydolność nerek, ataki serca, udary bądź prowadzić do konieczności amputacji dolnych kończyn.

39 proc.

O tyle spada ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 u osoby, która chodzi z prędkością ponad 6 km/h w porównaniu do osoby chodzącej wolniej niż 3 km na godzinę

Od lat wiadomo było, że częste spacery zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Do teraz nie było jednak jasne czy znaczenie ma tempo chodzenia.

Teraz, po analizie danych z całego świata ustalono, że szybki spacer skuteczniej zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 niż wolniejsze kroczenie. Wyniki analizy opublikowano na łamach "British Journal of Sports Medicine".

Jak szybko chodzić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy?

Badacze ustalili, że u osób, które spacerują z prędkością przekraczającą 6 km na godzinę, zmniejszają ryzyko rozwinięcia się u nich cukrzycy o 39 proc. Zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 występuje już jednak przy spacerach z prędkością 3 km na godzinę.

Ustalenia te są efektem analizy badaczy z Imperial College London, Uniwersytetu Nauk Medycznych w Iranie i Nowego Uniwersytetu w Oslo. Badacze postanowili ustalić jakie jest optymalne tempo spaceru pod kątem zmniejszenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2.

Zespół przeanalizował wyniki 10 badań przeprowadzonych w latach 1999-2022. Badania te objęły łącznie 508 121 dorosłych w Wielkiej Brytanii, Japonii i USA.

Z analizy wynika, że chodzenie z prędkością 3-5 km na godzinę zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 o 15 proc. w porównaniu ze spacerem w tempie poniżej 3 km na godzinę - i to niezależnie od czasu poświęconego na spacerowanie.

Czytaj więcej

Zanieczyszczone powietrze zabiło w 2021 roku 500 tys. Europejczyków

Chodzenie w tempie 5-6 km na godzinę zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 o 24 proc.

Badacze podkreślają, że obecna strategia polegająca na zachęcaniu ludzi do częstych spacerów przynosi korzyści, to jednak należałoby również zachęcać do spacerów w szybszym tempie, co przyniosłoby jeszcze większą korzyść dla zdrowia.

Badacze zastrzegają przy tym, że na wyniki badania może wpływać to, że osoby spacerujące szybciej są zazwyczaj sprawniejsze fizycznie i ich ogólny stan zdrowia jest lepszy, co może wpływać na mniejsze zagrożenie wystąpieniem cukrzycy typu 2.

Liczba przypadków cukrzycy typu 2 znacząco wzrosła w trzech ostatnich dekadach - alarmuje WHO.

537 mln osób na świecie cierpi na cukrzycę typu 2

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Alkoholik z Tik Toka: Trzeba ograniczyć ludziom dostęp do alkoholu
Zdrowie
Moderna pracuje nad nową szczepionką. Dostała na to setki milionów dolarów od rządu USA
Materiał partnera
Pacjent z chorobą rzadką jest wyjątkowy i wymaga wyjątkowych rozwiązań
Zdrowie
Dieta antyhistaminowa – postaw na dobry catering
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Zdrowie
„Pan w spektrum? Nie, dziękujemy.” Jak autyści i adehadowcy muszą walczyć o dostęp do rynku pracy