Naukowcom udało się stworzyć komórki jajowe łącząc pary chromosomów XY z komórek skóry samca myszy i tworząc żeńskie chromosomy XX.

Udało się to osiągnąć poprzez przekształcenie komórek skóry w komórki macierzyste, usunięcie z nich chromosomu Y i zastąpienie go chromosomem X, a następnie łączeniem takiej kopii chromosomu z oryginalnym chromosomem X.

W ten sposób komórka macierzysta stawała się komórką jajową, którą następnie zapłodniono spermą pochodzącą od samca myszy.

Czytaj więcej

Papież: Homoseksualizm to nie przestępstwo. Bóg kocha wszystkie swoje dzieci

Naukowcy podają, że dzięki tej technice na świat przyszło siedem zdrowych myszy, które rozwijają się w normalny sposób.

Technika ta może zostać użyta w przyszłości np. do leczenia zespołu Turnera, choroby genetycznej występującej tylko u kobiet. U osób dotkniętych tą chorobą brakuje jednego chromosomu X, lub częściowo go brakuje.

Po zapładna świat przyszło siedem zdrowych myszy, które rozwijają się w normalny sposób.

Profesor Katsuhiko Hayashi z Uniwersytetu w Osace ostrzega jednak, że zanim tę technikę będzie można użyć w przypadku ludzi minie ok. 10 lat, ale - jego zdaniem - ostatecznie będzie to możliwe. 

Cytowany przez Sky News prof. George Daley z Harvard Medical School mówi, że osiągnięcie naukowców z Osaki jest "fascynujące". Dodaje jednak, że w przypadku komórek jajowych człowieka wyhodowanie ich z męskich komórek będzie trudniejsze niż w przypadku myszy.

Wyniki badania naukowców z Osaki mają zostać opublikowane w magazynie "Nature".