Przyjacielska Pomoc Medyczna to inicjatywa charytatywna stworzona przez podmioty medyczne, uniwersytety i firmy technologiczne w geście solidarności z obywatelami Ukrainy. Ma na celu pomoc osobom z Ukrainy, przebywającym w Polsce w uzyskaniu niezbędnej opieki medycznej. Lekarze wolontariusze oraz inteligentne technologie nieść będą bezpłatną pomoc medyczną obywatelom Ukrainy.

Dzięki nowej platformie możliwe staje się pokonanie zarówno bariery geograficznej, jak i językowej. Obecnie większość uchodźców trafia do dużych miast, ale za chwilę będą bardziej rozproszeni. Język ukraiński nie jest powszechnie znany w Polsce, a osoby z Ukrainy w większości nie mówią w języku polskim.

Uruchomiona właśnie bezpłatna platforma telemedyczna, www.przyjacielskapomocmedyczna.pl, ma za zadanie połączenie lekarza z pacjentem, a dzięki technologii pozwoli im komunikować się bez bariery językowej, w czasie rzeczywistym.

Platforma telemedyczna łączy lekarza z pacjentem, który posiada paszport ukraiński.

Lekarz:

- udostępnia w platformie terminy bezpłatnych telekonsultacji dla osób z Ukrainy,

- loguje się do swojego konta na platformie,

- odbywa telekonsultację, w trakcie której rozmowa wideo lub czat jest tłumaczona w czasie rzeczywistym na język ukraiński dla pacjenta oraz na język polski dla lekarza.

Pacjent:

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

- umawia się na bezpłatną telekonsultacje przez stronę www, wybierając terminy spośród udostępnionych przez lekarza oraz wypełniając formularz i podając numer paszportu (osoby dorosłe oraz dzieci),

- przed wizytą otrzymuje wiadomość z linkiem do wideokonferencji,

- loguje się do wskazanej wideokonferencji o umówionej godzinie i odbywa telekonsultację, tłumaczoną w czasie rzeczywistym.

Do stworzenia platformy Przyjacielska Pomoc Medyczna użyta została technologia, która eliminuje barierę językową. Dzięki translacji głosowo-tekstowej w czasie rzeczywistym platforma umożliwia nie tylko kontakt na linii lekarz – pacjent, ale także pozwala wystawiać eDokumenty medyczne: eReceptę i eSkierowanie. Lekarz loguje się do systemu informatycznego z elektroniczną dokumentacją medyczną (Aurero), który jest spięty z krajowym węzłem P1. Aurero jest dostępne z poziomu przeglądarki komputera, nie wymaga instalowania żadnej aplikacji ani dodatkowego oprogramowania na komputerze czy tablecie. Dane medyczne są przechowywane zgodnie ze standardami wymaganymi na rynku medycznym (zgodnie z ustawą o EDM) oraz z przepisami dotyczącymi RODO. Inicjatywa jest wspierana przez technologię Google.

- Celem wszystkich partnerów platformy i skonsolidowanego środowiska medycznego jest włączenie do inicjatywy jak największej grupy lekarzy i partnerów oraz dotarcie z nią do jak największej grupy pacjentów z Ukrainy. Dlatego wspólnie zapraszamy do charytatywnego wolontariatu: lekarzy, podmioty medyczne i media, w tej ważnej akcji udzielania bezpłatnej pomocy medycznej online osobom z Ukrainy uciekającym przed koszmarem wojny - mówi Patryk Ogórek, CEO Aurero (Medily).