Od 28 marca 2022 r. test na obecność materiału genetycznego wirusa nie jest warunkiem rozpoczęcia realizacji skierowania w wyznaczonym miejscu, terminie i profilu udzielenia świadczenia w zakresie leczenia uzdrowiskowego - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. I dodaje, że brak wyniku testu w dniu stawienia się pacjenta w wyznaczonym terminie i miejscu udzielania świadczeń nie może stanowić podstawy odmowy udzielenia świadczenia.

Czytaj więcej

Rodzinie z dorosłym niepełnosprawnym dzieckiem odmówiono zakwaterowania w jednym pokoju. Rzecznik interweniuje

Zdaniem Jana Golby, prezesa Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych, zniesienie wymogu ułatwi ruch turystyczny w miejscowościach uzdrowiskowych, który dodatkowo przyhamował ostatnio w związku z wojną na Ukrainie. Nie sądzi, by takie rozwiązanie wpłynęło na wzrost zachorowań: - Nie oszukujmy się - rozluźnienie, jeśli chodzi o noszenie maseczek czy przestrzeganie obostrzeń, nastąpiło już jakiś czas temu. Z drugiej strony - w czasie ich obowiązywania mieliśmy zaledwie pojedyncze przypadki zachorowań wśród osób kierowanych na leczenie uzdrowiskowe. Jeśli już się zdarzały, mieliśmy izolatki dla chorych, w których można było ich oddzielić od pozostałych kuracjuszy - tłumaczy Jan Golba w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Przyznaje jednocześnie, że wraz ze zniesieniem restrykcji na noszenie maseczek decydują się tylko pojedynczy kuracjusze. Od poniedziałku 28 marca 2022 r. w uzdrowiskach trudno zobaczyć osoby w maseczkach.