Przerwy w świadczeniu usług medycznych doprowadziły w 2020 roku do dziesiątek tysięcy „dodatkowych” zgonów z powodu malarii. w porównaniu z poprzednimi latami - napisała WHO w komunikacie dotyczącym raportu na temat walki z malarią na świecie.
Według Światowej Organizacji Zdrowia w ubiegłym roku na świecie wykryto 241 milionów przypadków zarażenia malarią i 627 tysięcy zgonów. Dla porównania w 2019 roku odnotowano o 14 mln mniej przypadków malarii i o 69 tys. mniej zgonów z powodu tej infekcji.
WHO wskazała, że około 50 tys. zgonów w 2020 roku „związanych jest z przerwami w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu malarii podczas pandemii Covid-19”.
Czytaj więcej
Pierwowzór wariantu Omikron koronawirusa prawdopodobnie istniał od bardzo dawna - ocenił Wolfgang Preiser z Uniwersytetu w Stellenbosch niedaleko Kapsztadu, jeden z odkrywców tego szczepu.
95 proc. przypadków malarii i 96 proc. zgonów spowodowanych infekcją dotyczy krajów afrykańskich. Jednocześnie około 80 proc. zgonów odnotowano wśród dzieci poniżej piątego roku życia.