Trenażer oddechu to specjalne urządzenie, przypominające nieco inhalator, które służy do wzmacniania mięśni oddechowych - przepony i międzyżebrowych. Składa się z ustnika i obudowy, w której znajduje się ruchomy tłoczek. Przykładamy urządzenie do ust i zaczynamy oddychać – wydech odbywa się normalnie, natomiast przy wdychaniu powietrza tłoczek stawia opór, który zmusza mięśnie oddechowe do zwiększonego wysiłku.

 

Pierwsze tego typu przyrządy wprowadzono na rynek wiele lat temu z myślą o sportowcach wyczynowych, w celu poprawienia ich wydolności oddechowej i zwiększenia wytrzymałości fizycznej.  Z czasem trenażery oddechu zaczęto stosować w leczeniu i rehabilitacji osób cierpiących na POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), astmę czy mukowiscydozę.

Ostatnio zespół naukowców pod kierownictwem dr Daniela Craigheada z University of Colorado Boulder  postanowił sprawdzić, jak trening mięśni oddechowych wpływa na układ naczyniowy osób w średnim wieku.  

Naukowcy poddali testom 50 ochotników. Porównali wyniki uczestników, którzy ćwiczyli z trenażerem oddechu z wynikami osób, które używały fałszywego urządzenia (tłoczek nie stawiał oporu podczas inhalacji). Okazało się, że u osób które rzeczywiście trenowały mięśnie oddechowe, ciśnienie krwi istotnie się obniżyło. Znacznie też polepszyła się funkcja dużych tętnic w porównaniu do grupy kontrolnej.

Osoby trenujące mięśnie oddechowe radziły sobie też lepiej w testach poznawczych i testach na bieżni  - byli w stanie biegać dłużej i utrzymywać niskie tętno oraz zużycie tlenu.

- Ćwiczenia oddechowe można wykonać szybko, w domu czy biurze, bez konieczności zmiany ubrania. Wygląda na to, że taki trening jest bardzo pomocny w obniżaniu ciśnienia krwi i prawdopodobnie zwiększa wydajność poznawczą i fizyczną – powiedział Daniel Craighead.

Autorzy badania podkreślili, że nadciśnienie jest wiodącym czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, które są z kolei główną przyczyną zgonów w USA, (a także w Polsce). Cenny jest zatem każdy sposób, który może zredukować zagrożenie. Naukowcy zastrzegają zarazem, że wyniki ich badań są wstępne i że osoby zainteresowane treningiem oddechowym powinny najpierw skonsultować się z lekarzem.