Rytuały nakazujące ograniczenie spożycia pokarmu przez określony czas praktykowane są w niemal wszystkich religiach świata. Żydzi mają Yom Kippur, chrześcijanie Wielki Post, a muzułmanie – Ramadan, który właśnie się rozpoczął.
Muzułmanom nakazano pościć podczas Ramadanu ponad 1400 lat temu, by „osiągnęli większą świadomości Boga”, starożytni Grecy zalecali poszczenie, aby leczyć ciało, a dzisiaj niektórzy naukowcy przekonują, że post jest najprostszym sposobem na to, by przedłużyć sobie życie i zapobiec chorobom cywilizacyjnym, takim jak cukrzyca, choroby serca czy nowotwory.
Jak działa post na organizm?
Już Hipokrates zauważał, że zamiast stosować lekarstwa, lepiej jest pościć przez jeden dzień, a lecznicza moc krótkich głodówek doceniana była przez lekarzy jeszcze w początkach minionego wieku.
Podczas postu ludzkie ciało może skoncentrować się wyłącznie na usuwaniu z organizmu toksyn i „naprawianiu” w nim uszkodzeń – uważają eksperci.
- Post pozwala oczyścić się jelitom, wzmocnić ich wyściółkę. Może także stymulować proces zwany autofagią, w którym komórki samooczyszczają się i usuwają uszkodzone i niebezpieczne cząstki – tak zalety poszczenia zachwalała w arabskiej telewizji Al Jazeera Claire Mahy, dietetyczka.