Rz: Podróżnych straszy się ebolą, ale to chyba najrzadsze zakażenie, jakie można przywieźć z podróży. Jakie są najczęstsze?
Dr n. med. Adam Nowiński, specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych:
Problemem, który przywozimy z krajów południowych, są głównie biegunki, najczęściej tzw. biegunki podróżnych, związane ze zmianą klimatu, odżywiania i zaburzeniami jelitowymi. Nie do końca są one związane z zakażeniami. Częściej jednak są to infekcje jelitowe, z których najgroźniejsza jest występująca w krajach tropikalnych ameboza. Do zakażenia dochodzi, gdy napijemy się wody z niepewnego źródła. ?Na szczęście dzięki ?szeroko stosowanej antybiotykoterapii nie jest tak groźna jak dawniej i szybko ustępuje.
Co powinno skierować nas do lekarza po powrocie z wakacji?
Gorączka o nieznanym punkcie wyjścia. Wiele osób wraca z zagranicy z gorączką, która zwykle po kilku dniach ustępuje samoistnie. Jeśli jednak się utrzymuje, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który wykona podstawową diagnostykę – morfologię, białka ostrej fazy – CRP i podstawowe badanie moczu. Warto też pomyśleć o konsultacji u lekarza medycyny tropikalnej, bo tego typu objawy mogą być związane z chorobami, które nie występują w praktyce lekarza ogólnego, np. malarią. To jednak rzadkie przypadki. 95 proc. to symptomy związane z chorobami występującymi także w naszym klimacie.