Debata "Rzeczpospolitej": Zdrowie to sprawa bezpieczeństwa narodowego

Musimy wziąć zdrowie we własne ręce i stworzyć Fundusz Walki z Rakiem – postulują onkolodzy, specjaliści w dziedzinie farmakologii, farmakoekonomii, politycy i przedstawiciele pacjentów.

Publikacja: 31.08.2015 21:08

Krzysztof Łanda, prezes Fundacji Watch Health Care: Ubezpieczenia komplementarne są rozwiązaniem problemu deficytu środków w onkologii

Foto: Fotorzepa

Na świecie rak zabija ponad 20 tys. osób dziennie. W Polsce obecnie na nowotwory zapada rocznie 160 tys. osób, a 90 tys. umiera. Prognozy pokazują, że za 15 lat liczba nowych zachorowań na świecie i w Polsce się podwoi. Potrzebne są rozwiązania, które spowodują dodatkowy dopływ pieniędzy i możliwość leczenia chorych – przekonują specjaliści.

W sierpniu w siedzibie redakcji „Rzeczpospolitej" odbyła się debata, podczas której eksperci, politycy, przedstawiciele pacjentów dyskutowali o sposobach pozyskania pieniędzy spoza budżetu państwa na nowe, niedostępne w Polsce leki, technologie terapeutyczne i diagnostyczne ratujące życie chorych na nowotwory. Jednym z pomysłów jest powołanie Funduszu Walki z Rakiem, który mógłby stać się szansą dla chorych i ulgą dla systemu. Podobne rozwiązania funkcjonują już w innych krajach.

Pomysłodawcą idei jest lekarz Krzysztof Łanda, prezes Fundacji Watch Health Care. Eksperci z jego fundacji właśnie kończą prace nad raportem dotyczącym Funduszu Walki z Rakiem prezentującym techniczne i systemowe możliwości poprawy dostępu do innowacyjnego leczenia. Raport ukaże się w połowie września.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Zdrowie
Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!
Zdrowie
Pilotażowy program tabletki „dzień po” w aptekach bez spektakularnych efektów
Zdrowie
Czy grozi nam medyczny blackout?
Zdrowie
Badanie CeZ: Z narzędzi AI korzysta niecałe 5 proc. podmiotów leczniczych w Polsce
Zdrowie
Paweł Walicki, CMP: Profilaktyka powinna znaleźć się w gestii lekarza rodzinnego