Dyskusję poprzedziła prezentacja wyników raportu porównawczego dotyczącego dostępu do terapii onkologicznych w Europie wykonanego przez Szwedzki Instytut Ekonomii Zdrowia „Comparator report on patient access to cancer medicines in Europe revisited". Wyłania się z nich obraz niezbyt korzystny dla naszego kraju.
Śmiertelność pacjentów zmagających się z rakiem jest jedną z najwyższych w Europie, nasz kraj zajął szóste miejsce. Na 100 tys. mieszkańców aż 250 umiera na nowotwory. W porównaniu z rokiem 1995 w Polsce nastąpiła poprawa, bo wówczas wskaźnik ten wynosił 300. Niesławnym liderem w tej grupie są Węgry.
Jeszcze gorzej przedstawia się statystyka dotyczące przeżycia pacjentów, u których wykryto raka. Okazuje się, że pięć lat od diagnozy przeżywa tylko 40 proc. pacjentów. Mamy trzeci najgorszy wynik w Europie. Wśród liderów zestawienia – krajów skandynawskich – poziom ten przekracza 60 proc. Thomas Hofermarcher, badacz Szwedzkiego Instytutu Ekonomii Zdrowia, zwracał uwagę, że nasz kraj cały czas zbyt mało pieniędzy przeznacza na ochronę zdrowia. – W Polsce wydatki na służbę zdrowia wynoszą 6,7 proc. PKB, gdy średnia w Unii Europejskiej przekracza 10 proc. – mówił.
Jedna trzecia potrzebnego budżetu
Dr hab. med. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, zwracał uwagę, że mimo wdrożenia pakietu onkologicznego w systemie potrzebne są dalsze zmiany organizacyjne i wdrożenie rozwiązań, których teraz brakuje w skutecznej walce z chorobami nowotworowymi. – Nie ma koordynacji, kompleksowości, optymalizacji dostępu do badań skriningowych, centralnego nadzoru, a także oceny skuteczności leczenia – mówił. Wskazywał też na niedobór środków finansowych przeznaczanych na walkę z rakiem. – Obecny budżet NFZ stanowi jedną trzecią faktycznych kosztów, które są do poniesienia – podkreślał dyrektor Centrum Onkologii we Wrocławiu.
Prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii w Warszawie i jednocześnie prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, mówił o przepaści, jaka dzieli nasz kraj od innych państw UE w zakresie wydatków na onkologię. – Polska rocznie przeznacza na ten cel 42 euro per capita, podczas gdy Czechy dwa razy więcej – bo 85 euro, Francja 156 euro, a Wielka Brytania 171 euro – mówił.