Rada Legislacyjna przy Prezesie Rady Ministrów ostro skrytykowała sztandarowy projekt reformy ministra Zbigniewa Ćwiąkalskiego – nowelizację ustawy o prokuraturze. Swoje uwagi prawnicy przekazali premierowi Donaldowi Tuskowi.
Rada uznała, że proponowane rozwiązania, wbrew deklaracjom ministra, nie przyczynią się do zwiększenia niezależności prokuratorów, lecz będą miały odwrotny skutek. Członkowie rady twierdzą, że do ograniczenia niezależności może się przyczynić wprowadzenie tzw. tytularnych stanowisk. Zdaniem rady umożliwienie takich awansów będzie instrumentem wpływania na samodzielność, bezstronność i niezależność prokuratora.
Rada chce także, by zarówno z dzisiejszej ustawy, jak i z projektu zniknął przepis mówiący o przyznawaniu wyróżnień i nagród. „Utrzymanie systemu nagród (a także wszelkiego rodzaju rankingów) nie da się pogodzić z obowiązującą prokuratora zasadą niezależności” – napisała rada.
Rada wytyka, że projekt ograniczy niezależność śledczych
Jedno z najważniejszych zastrzeżeń dotyczy złamania zasad techniki legislacyjnej. Rada uważa, że tak daleko idące modyfikacje (zmiana 57 przepisów, czyli połowy dzisiejszej ustawy) wymagają napisania zupełnie nowej ustawy. Wytyka też brak 28 rozporządzeń (16 do ustawy o prokuraturze i 12 do innych ustaw, które projekt ma zmienić), bez których trudno merytorycznie ocenić proponowaną reformę.