G.S. złożył wniosek o wpis na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w K. Wniosek uzasadnił posiadanym tytułem doktora nauk prawnych i wykonywaniem jako przedsiębiorca na podstawie umów cywilnoprawnych czynności związanych ze świadczeniem pomocy prawnej w kancelarii adwokackiej.
Doświadczenie zbierane „w kancelarii"
Właściwa Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych odmówiła mu wpisu na listę radców prawnych, a decyzję tę podtrzymało Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych. W obu uchwałach organy samorządu radcowskiego uznały, że art. 25 ust. 1 pkt 5 lit. b) ustawy o radcach prawnych, na podstawie którego miał zostać dokonany wpis, wymaga, by ubiegający się o wpis wykonywał czynności związane ze świadczeniem pomocy prawnej w kancelarii radcowskiej lub adwokackiej pod kierownictwem radcy prawnego, lub adwokata, nie zaś na zasadach współpracy przedsiębiorcy z kancelarią.
Minister Sprawiedliwości uchylił powyższe uchwały organów obu instancji i wpisał G.S. na listę radców prawnych, uznając, że spełnia on przesłanki niezbędne do tego wpisu. Istotą regulacji określonej w art. 25 ust. 1 pkt 5 lit. b) ustawy o radcach prawnych jest wykonywanie czynności bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej, nie zaś miejsce ich świadczenia – stwierdził minister sprawiedliwości.
Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych wniosło skargę na tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, zarzucając naruszenie art. 25 ust. 1 pkt 5 lit. b) ustawy o radcach prawnych przez przyjęcie, że współpraca w ramach działalności gospodarczej z kancelarią prawną na podstawie umowy cywilnoprawnej spełnia ustawowy wymóg świadczenia usług w kancelarii, tj. pod kierownictwem oraz poprzez kształcenie w zakresie wiedzy o zasadach wykonywania zawodu i etyce zawodowej. Minister i G.S. wnieśli o oddalenie tej skargi.
Miejsce w sensie fizycznym
Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał co prawda, iż zgodna z prawem była decyzja Ministra uchylająca obie uchwały organów samorządu odmawiające wpisu G.S. na listę radców prawnych, natomiast art. 31 ust. 2a ustawy o radcach prawnych nie daje Ministrowi Sprawiedliwości kompetencji do wpisu kandydata na listę radców prawnych. W związku z tym WSA uchylił zaskarżoną decyzję w części w jakiej Minister Sprawiedliwości wpisał G.S. na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w K. i oddalił skargę w pozostałej części.