Notariusze o deregulacji

Podpisanie przez prezydenta ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów stawia polski notariat w obliczu zupełnie nowej i trudnej sytuacji – stwierdził Tomasz Janik, Prezes Krajowej Rady Notarialnej.

Aktualizacja: 10.07.2013 19:15 Publikacja: 10.07.2013 15:35

Stanowisko Krajowej Rady Notarialnej wobec otwarcia dostępu do zawodu notariusza.

Stanowisko Krajowej Rady Notarialnej wobec otwarcia dostępu do zawodu notariusza.

Foto: www.sxc.hu

Wczoraj prezydent podpisał pierwszą transzę deregulacji. Wśród 51 zawodów, które zostaną otwarte znaleźli się także notariusze.

Krajowa Rada Notarialna kolejny raz wyraziła swój zdecydowany sprzeciw wobec otwarcia zawodu notariusza.

- O zasadności podnoszonych przez nas argumentów przeciwko propozycjom „deregulacji" naszego zawodu jednoznacznie świadczył brak jednomyślności posłów i senatorów podczas głosowań nad wnioskami dotyczącymi notariatu. Założenia projektu, które legły u podstaw ustawy deregulacyjnej mówiły o potrzebie zwiększenia dostępu do usług prawniczych, poprzez szersze otwarcie na dopływ nowych kadr do zawodów. Wskazywano, że nasza gospodarka jest przeregulowana i należy uwolnić szczególnie potencjał młodych obywateli. Jednak innowacyjność bez właściwych bezstronnie potwierdzonych kwalifikacji nie jest zaletą, lecz zagrożeniem bezpieczeństwa czynności notarialnych - podkreślił Tomasz Janik, prezes KRN.

- Przyjmowanie rozwiązań nieprzemyślanych, bez rzetelnej analizy skutków regulacji, może jedynie pogłębić niebezpieczne trendy i spowodować poważne straty w budżecie państwa i poszczególnych obywateli. Trudno zrozumieć fakt, że decyzje te podejmuje się w oderwaniu od analizy porównawczej, bez zbadania, jak regulacje dotyczące notariatu, a przyjęte w innych gospodarkach europejskich, wpływają na ich stabilny wzrost i obserwowane obecnie ożywienie gospodarcze. Obowiązujące tam rozwiązania powinny stać się inspiracją dla polskich rozwiązań w tym zakresie - zaznaczył.

- Obecnie stajemy przed perspektywą funkcjonowania w zupełnie innej rzeczywistości prawnej. Ustawa zawiera zapisy, które w fundamentalny sposób wpłyną na funkcjonowanie zawodów prawniczych oraz bezpieczeństwo majątków milionów obywateli - dodał.

Zdaniem notariuszy, drastyczne obniżenie wymagań wobec osób aplikujących do zawodu notariusza, w tym skrócenie okresu praktycznego szkolenia o dwanaście miesięcy, a de facto - licząc wraz ze zmianami, które weszły w życie w roku 2006 i wprowadziły aplikację pozaetatową skrócenie tego szkolenia o blisko dwa lata, to jest o 80%, negatywnie wpłynie na ich umiejętności. Liczymy się z możliwością pojawienia się częstszych przypadków kwestionowania poprawności czynności notarialnych. Likwidacja asesury, jak i niczym nieuzasadnione skrócenie praktyki zawodowej dla osób, które nie odbędą aplikacji prawniczych, a będą mogły przystąpić do egzaminu notarialnego, może zrodzić w perspektywie czasu szereg negatywnych konsekwencji. Ustawa deregulacyjna między innymi poprzez głęboką ingerencję w program aplikacji, odbiera samorządowi notarialnemu możliwość sprawowania we właściwy sposób nadzoru na procesem przygotowania przyszłych rejentów do zawodu.

- Priorytetem naszej pracy pozostaje zagwarantowanie bezpieczeństwa obrotu prawnego w Polsce. Będziemy nadal realizować nasze zadania z najwyższą starannością - zapewniła Krajowa Rada Notarialna.

Wczoraj prezydent podpisał pierwszą transzę deregulacji. Wśród 51 zawodów, które zostaną otwarte znaleźli się także notariusze.

Krajowa Rada Notarialna kolejny raz wyraziła swój zdecydowany sprzeciw wobec otwarcia zawodu notariusza.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo