Co z klientem adwokata, który zostaje radcą

Przejście pełnomocnika z urzędu z zawodu adwokata do zawodu radcy prawnego jest okolicznością uzasadniającą, na wniosek strony, zmianę postanowienia o ustanowieniu dla niej adwokata przez ustanowienie radcy prawnego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aktualizacja: 24.08.2015 13:21 Publikacja: 24.08.2015 12:34

Co z klientem adwokata, który zostaje radcą

Foto: rp.pl

Adwokat J.K. wyznaczona przez Okręgową Radę Adwokacką w Opolu pełnomocniczką z urzędu dla częściowo ubezwłasnowolnionego M.M. wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, reprezentowała swojego klienta na rozprawie, a następnie złożyła skargę kasacyjną od wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Blisko rok po złożeniu skargi pani mecenas przesłała do NSA pismo, w którym poinformowała, że jest wpisana na listę radców prawnych, jednocześnie złożyła wniosek o wystąpienie z adwokatury, czego skutkiem będzie skreślenie jej z listy adwokatów. Przez to nie może dalej prowadzić sprawy, ponieważ z postanowienia o ustanowieniu pełnomocnika z urzędu wynika, że skarżącemu przyznano pomoc prawną w osobie adwokata, a nie radcy prawnego.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama